btbilgi

Japonya’da gerçekleştirdiği ‘GPU Technology Conference’ (GTC 2018) etkinliğinde, teknoloji devi Nvidia yapay zeka platformlarındaki en büyük yenilikleri Japon şirketlerine tanıttı. CEO Jensen Huang’ın başını çektiği tanıtım etkinliği, daha önce duyurulan Jetson AGX Xavier, Drive AGX Xavier ve Turing platformlarından örnekler ve özelliklerle doldu taştı. GTC 2018 etkinliği firmanın Japonya’da düzenleiği onuncu büyük konferans olması açısından önemli anonslara sahne oldu denilebilir.

Tanıtılan sistemlerden Jetson AGX Xavier özellikle akıllı robotlar için tasarlanmış. Teknoloji geliştirici ve üretici firmaların bu kiti kendi kendine karar verebilen robotları test etmek için artık satın alabileceği açıklandı. Ayrıca Yamaha, FANUC, Komatsu, Musashi Seimitsu ve Kawada Technologies gibi Japon şirketlerinin bu yapay zeka kitini robotik ürünlerinde kullanmaya başlayacağı da resmi olarak verilen bilgiler arasında. Bu kit 32 TOP (trilyon operasyon yapabilme) kapasitesi ve 10 watt enerji harcama özelliği ile şirketlere yenilikçi tasarımların kapısını açıyor.

Nvidia’nın Xavier, Turing ve Drive AI platformlarında yeniliklerDrive AGX Xavier sistemi ise özellikle otonom araçlar düşünülerek hazırlanmış. Nvidia Drive Software V1.0 yazılım paketini kullanan sistem, araçlara makine görüşü sağlamak için derin nöral ağ uygulamaları içermekte. Bunların arasında DriveNet nesne tanıma ve saptama, LaneNet şerit belirleme ve OpenRoadNet boş alan algılama uygulamaları gibi örnekler bulunmakta. 30-320 TOP arasında performansa sahip ölçeklenebilir Drive AGX kitleri müşterilere 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren sunulmaya başlanacak.

Nvidia’nın Xavier, Turing ve Drive AI platformlarında yeniliklerTuring sistemi ise sunucu ve workstation tipi bilgisayarlara benzersiz bir güç sağlamak için oluşturulmuş durumda. Bilgisayarlara yapay zeka işlevleri eklemesi için tasarlanan Turing, oyuncu dizüstü bilgisayarlarına bile yepyeni beceriler kazandırabiliyor. Bu sistem firmanın T4 grafik işlemcilerinde (GPU) yer almakta. T4 GPU çipleri 320 Turing Tensor çekirdeği, 2 bin 560 CUDA çekirdeği ve 16 GB bellek içeriyor. Bu çipler küçük PCIe formunda her türlü sunucuyu, bulut ortamını ve yüksek performanslı istemciyi güçlendirmeye hazır. Nvidia TensorRT platformu ve T4 çipleri ile yapay zeka bazlı akıllı ses, video, görsel ve analiz çözümlerini şirketlere sunuyor olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.