btbilgi

Siber saldırılar sonucu oluşan kurumsal veri sızıntıları, sadece şirketlere değil çalışanlara da büyük zararlar verebiliyor. Bu tür bir saldırı sonrasında oluşacak olumsuz ortam en düşük konumdan en yüksek yöneticilere kadar herkesi etkileyebiliyor. 2017’de rastlanan veri sızıntısı vakalarında, CEO’dan sıradan elemana kadar birçok farklı seviyede çalışan işten çıkartılmış durumda.

B2B International ve Kaspersky Lab tarafından hazırlanan ‘Veri patlamasından veri felaketine: Kişisel verileri korumanın riskleri ve ödülleri’ (Businesses and personal data: In-depth analysis of practices and risks) başlıklı rapor, şirketlerde yaşanan veri sızıntılarının çalışanların ve müşterilerin hayatlarını nasıl değiştirdiğine eğiliyor. Araştırmaya göre Türkiye’de şirketlerin yüzde 51’i geçtiğimiz senede en az bir kere veri sızıntısı vakası yaşamış. Olaya karışan çalışanlar arasında üst düzey yönetici olup da, yine de işini kaybedenler bulunmmakta.

Veri sızıntıları sonucunda şirketler hem kalifiye elemanlarını kaybedebiliyor, hem de ciddi maddi sonuçları oluşuyor. Türkiye’de veri hırsızlığına maruz kalan şirketlerin yüzde 37’i olaydan etkilenen müşterilere tazminat ödemek zorunda kalmış. Bu şirketlerin yüzde 33’ü vakadan sonra yeni müşteri çekmekte zorlandığını açıklıyor. Müşteri verilerini çaldıran her üç şirketten biri ise para cezasına çarptırılmış durumda.

Veri hırsızlığına yol açan en önemli faktör, şirketlerin çok büyük miktarlarda ve ayrıntılı müşteri bilgisini ellerinde tutmaları. Araştırmada Türkiye’deki şirketlerin yüzde 90’ının müşteri kimlik bilgilerini toplayıp sakladığı belirtilmekte. Buna karşın şirketler kişisel bilgileri saklama konusunda hala çok başarılı değil. Avrupa Birliğİ’nin 2018’in Mayıs ayında devreye soktuğu GDPR veri koruma yönetmeliği gibi önlemlere uymakta zorlanan kurumlar ise büyük tehlike altında.

Türkiye’de hassas müşteri ve kurum verilerinin yüzde 16’sı açık bulut, iş için kullanılan şahsi cihazlar ve hizmet olarak yazılım uygulamaları gibi kurumsal sınırların dışında bulunuyor. Bu da şirketler için veri akışını kontrol edip güvenli hale getirmeyi zorlaştırıyor. Raporda Türkiye’deki şirketlerin yüzde 92’sinin bir tür veri güvenliği ve uyumluluk politikası uyguladığı aktarılmış. Ancak gizlilik politikaları tek başına verilerin düzgün şekilde kullanılacağını garanti etmemekte.

Türk şirketlerinin, özellikle de KOBİ’lerin siber güvenlik konusunda alacakları daha çok yol var gibi gözüküyor. O arada müşteriler de veri sızıntısı vakaları haberleri yüzünden diken üstünde oturmaya devam edecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.