btbilgi

Denizlerin altı çok çekici geliyor ama profesyonel eğitim alıp dalışlar yapmak gözünüzde mi büyüyor? Yoksa çok masraflı olacak diye çekiniyor musunuz? ABD kökenli Florida firması Blu3 bu üşengeç kişiler için yenilikçi bir dalış cihazı geliştirmiş. Blu3 Nemo ismindeki cihaz SCUBA veya PADI lisansı almadan, ağır dalış donanımları kullanmadan 3 metreye kadar dalmanızı sağlıyor.

Blu3 Nemo bir sırt çantasına sığabilen iki parçadan oluşmakta. Parçaların biri ağzınıza taktığınız nefes alma regülatörü Smart Reg. Diğeri ise regülatöre 3 metrelik boru ile bağlı olan ve suyun üzerinde yüzen hava pompası. Pompa siz nefes aldıkça ritminize uygun şekilde aşağıya hava yolluyor. Yüzen pompanın 74 Wh’lık bataryası ile 60 dakika kadar kesintisiz şekilde suyun altında kalabiliyorsunuz. Sistemin karadaki ağırlığı toplamda sadece 4,5 kilogram. Bu da Nemo’yu her yere kolayca taşınabilir yapıyor.

Nemo’yu bir havuzda rahatça kullanabilirsiniz, denizde ise jetski kullanıcılarının ve teknelerin dikkatini çekmek gerekiyor. Bunun için yüzen hava pompası parçasına dikkat çekici renklerdeki bayrak ve simit takılıyor. Ağzınızdaki regülatördeki silikon diyafram ne aralıkla nefes aldığınızı ölçüyor ve yukarıdaki pompaya aynı tempoda hava basmasını söylüyor. Bu optimizasyon sayesinde Nemo sistemi benzer sualtı dalış cihazlarının sadece onda biri kadar enerji harcamakta. Ayrıca SCUBA tüpleri kullanılmadığı için daha hafif ve ucuz bir çözüm. Yüzen pompanın bataryası bitmeye yaklaştığı zaman, regülatörden suyun altında rahatlıkla duyulabilecek bir sinyal yayılıyor. Kullanıcı bu sinyali duyduğunda artık dalışa son verip yüzeye çıkması gerektiğini anlıyor.

Blu3 firması Nemo cihazını seri üretime sokup pazara sunabilmek için bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası başlatmış. Kampanya boyunca cihazı 399 dolar karşılığında önsipariş edebiliyorsunuz. Bu fiyata Nemo sistemi, batarya paketi, şarj aleti, kullanıcı koşum takımı, pompa bayrağı, uyarı simiti ve eğitim programı dahil. Cihazın tahmini teslimat tarihi ise 2019’ın Ocak ayı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.