btbilgi

İnsanlar sosyal ortamlarda yazılı mesajlar kadar görsellerle de iletişim kuruyorlar. Sosyal medya platformlarını yönetmenler açısından, kullanıcıların paylaşımlarınde ne yazdığı kadar görsellerde  ne yazdığı da önemli. Özelllkle de terör, şiddet, taciz ve cinsellik gibi ekstrem konuları kontrol altına almak istiyorsanız. Facebook gibi aylık 2 milyar aktif kullanıcılı bir platformda bu sorun çok ciddi noktalara gelebilir. İşte bu yüzden Rosetta isimli bir yapay zeka uygulaması geliştirilmiş.

Rosetta çok geniş kapsamlı bir makine öğrenme ve görsel tanıma sistemi. Dahili şekilde tasarlanan bu sistem her gün 1 milyara yakın imajı ve video karesini tarıyor. Taradığı görsellerde çeşitli dillerde yazan kelimeleri ve cümleleri okuyor. Bu yazıların Facebook’un içerik paylaşım kurallarına uygunluğu kontrol ediliyor. Dolayısı ile sadece metinlerde değil, görsellerdeki ve videolardaki kurallara aykırı içerikler de yakalanabilmekte.

Rosetta yapay zeka her gün içinde yazı olan 1 milyar görsel tarıyorPlatformun resmi blog’unda yayımlanan tanıtımda Rosetta’nın nasıl çalıştığı bolca teknik ayrıntı ile anlatılmış. Yapay zeka önce görsellerin içinde tahminen yazı olduğunu düşündüğü kutu biçimindeki bölgeleri ayırıyor. Bir nöral ağ aracılığı ile bu kutudaki şekilleri tarıyor ve bir yazı içerip içermediğine karar veriyor. Yazıların Latin alfabesi ile yazılmamış olması sistemi durdurmuyor, çünkü Arapça veya Hintçe gibi işaretlere dayanan dilleri de desteklemekte. Yapay zekayı eğitmek için araştırmacılar hem insanların hem de bilgisayarların oluşturduğu yazılı görsel setlerini kullanmışlar.

Şu anda Facebook ve Instagram içindeki ekiplerin Rosetta’yı kullanarak içerik taraması yaptıkları da verilen bilgiler arasında. Projenin bundan sonraki aşamasaında tarama yapılabilecek dillerin çoğaltılması ve standart dışı diller için makine öğrenme desteği eklenmesi var. Fakat burada da şöyle bir sıkıntı ortaya çıkıyor, her dil için yeterli eğitim malzemesi yoksa yapay zekanın tarama becerisi ortalamada veya ortalamanın altında kalabiliyor. Bu yüzden Facebook mühendisleri Rosetta’nın görsel tarama becerilerini farklı yönlere doğru geliştirmeyi ve sentetik imajlardan çok, insan yapımı imajları doğru taramaya ağırlık vermeyi planlıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.