btbilgi

Eğer kalabalıklar içinde, aşırı sesli ortamlarda veya sessiz kalmak gereken yerlerde konuşmamız gerekirse bu cihazı kullanıyor olacağız. Molar Mic ismi verilen bu mini telsiz cihazı, ABD Savunma Bakanlığı tarafından milyonlarca dolarlık bir destek almış. Yakın gelecekte ABD Hava Kuvvetleri başta olmak üzere askeri güçlerin kullanması beklenen yenilikçi telsiz, Kaliforniya kökenli Sonitus Technologies tarafından geliştirilmiş.

Molar Mic kullanıcının azı dişlerine monte ediliyor. Her kullanıcı için özelleştirilebilen cihaz kablosuz şarj, su geçirmez mikrofon ve kemikten ses iletimi gibi gelişmiş özelliklere sahip. Dişe takılan parça ve kullanıcının boynuna takılan bir iletişim kolyesi sayesinde sistem geleneksel telsiz veya telefon ağlarına bağlanabiliyor. Kullanıcı ağzını açmadan, ekstra bir dış kulaklık/mikrofon seti kullanmadan rahatça konuşmasını iletebiliyor. Duyma ise gelen sesin direk olarak içkulağa titreşim yolu ile aktarılmasıyla sağlanıyor.

Gizli diş telsizi Molar Mic ile ses çıkartmadan konuşunSonitus cihazla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri veriyor: “Yüksek irtifadan paraşütle atlama, bir helikopterin içinde görev yapma, açık denizde yüzme ve benzeri ekstrem koşullar geleneksel iletişim cihazlarının verimini azaltmakta. Bu tür ortamlar da genelde en yüksek iletişim becerisine sahip olmanız gereken senaryoları içerir. Molar Mic cihazı kullanıcının kafasında, yüzünde veya elinde bir aksesuara ihtiyaç duymamaktadır. Temiz bir iletişim imkanı, rahat kullanım, ileri seviyede çevresel algı genişlemesi sağlar. İletişimi kesmeden farklı donanımların kullanılmasını veya koruyucu kıyafet giyilebilmesine imkan verir.”

Firma yapılan anlaşma sonucu bu cihazı önce ordu birimlerine sunuyor. Cihazın ilk saha denemeleri Kaliforniya’da konuşlanmış Ulusal Hava Koruma Gücü’nün 131’inci Kurtarma Bölüğü tarafından yapılmış. Bu birimin paraşütlü kurtarma ekipleri cihazı, 2017’nin yaz aylarında Houston eyaletindeki Harvey Fırtınası sırasında gerçekleştirilen arama-kurtarma operasyonlarında deneme fırsatı bulmuşlar. Molar Mic’in yakın gelecekte güvenlik ve emniyet birimleri tarafından, endüstriyel ortamlarda veya acil durum ekipleri tarafından da kullanılması planlanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.