btbilgi

Günün birinde kızıl gezegen Mars’a kalıcı şekilde yerleşebilmek için iyi bir plana ihtiyacımız var. Bu tür sıkı planlardan biri, İsviçre’nin ünlü araştırma enstitülerinden ‘École Polytechnique Fédérale de Lausanne’ (EPFL) tarafından hazırlanmış. EPFL araştırma ekibinin meydana getirdiği plan, gezegende en uygun lokasyonu saptamaktan üs kurulumu aşamalarına kadar tonla ayrıntı içermekte. Planın günümüzde değil de 20 sene sonra uygulanabileceği düşünülerek çok optimize ve katmanlar şeklinde düşünüldüğü belirtilmekte.

EPFL araştırmacılarının planında Mars’ın kuzey kutbunda yer alacak ve 6 astronot barındıracak bir üs anlatılmakta. Bu üs kuzey yarıkürenin yaz mevsiminde gezegene iniş yapacak ve 288 gün boyunca ekibin aydınlıkta çalışabilmesine imkan verecek. Ekip bu süre boyunca asıl kalıcı üs için gerekli çalışmaları yapacak ve sonunda Dünya’ya geri dönecek. Astronotlar daha Mars’a ayak basmadan önce robotik inşa birimleri yollanacak. Bu birimler hem geçici üs modüllerini kuracak, hem de çevredeki kullanılabilir doğal kaynakları saptayacaklar.

EPFL araştırmacılarından Mars’da koloni kurma planıPlanlanan Mars görevi için her gönderilen araç 110 tonluk kargo taşıyacak. Astronotların barınacağı üs, bu kargodan oluşturulacak üç ana modül kapsamakta. Merkez birim 12,5 metre yüksekliğinde ve 5 metre çapında olacak. Minimum yaşam destek üniteleri burada yer almakta. İkinci modülde hava kilidi ve depo olarak işe yarayacak kapsüller var. Üçüncü ve en önemli modül ise polietilen kumaştan üretilmiş büyük bir kubbe olacak. Üzeri 3 metre kalınlığında buzla kaplanacak kubbe, bu sayede Mars’ın ekstrem hava koşullarına karşı dayanıklı olması için tasarlanmış.

EPFL araştırmacılarından Mars’da koloni kurma planıEPFL’nin Mars görevinde önemli parçalardan biri de bir uzay vinci. Bu vinç 2012’de Curiosity gezgin aracını Mars’a indiren roket ile benzer işlev görecek. Roket normalde yörüngede park halinde olacak ve Dünya’dan gelecek kargo modüllerini üsse indirmek için kullanılacak. En az altı indirme görevi yapması planlanmış uzay vincinin yakıtı gezegende bulunacak kaynaklardan üretilecek. Böylece Dünya’dan ayrıca yakıt taşınması gerekemeyecek, bu da maliyetleri ciddi şekilde azaltacak.

İlk insanlı görevin 9 ay süreceği tahmin ediliyor. Fakat eğer astronot ekibi Mars’da su, karbondioksit, silikon, demir, alüminyum ve sülfür gibi kritik materyalleri bulursa bu sürenin uzaması hedeflenmiş. Çünkü bunlar bulunursa üs bir parça da olsa kendi kendine yeter hale gelecek. Aksi takdirde her şeyi Dünya’dan taşınması zorunlu, ki bu da görevin normalden pahalıya gelmesine yol açabilir. Planın ayrıntılarının kısa süre sonra bir bilimsel rapor şeklinde ‘Acta Astrnautica’ jurnalinde yayımlanacağı bilgisi verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.