btbilgi

12 Eylül Çarşamba günü Apple firması geleneksel bir tanıtım etkinliği ile bu seneki yeni iPhone cihazlarını gösterecek. Gerçi önceden cihazlarla ilgili birçok bilgi sızdırıldı. Üç farklı erkan boyunda model olacağını ve hepsinin iPhone X bazı üzerine kurulacağını biliyoruz. Yani yeni cihazlarda artık Home butonu veya parmak izi tarayıcı gibi özellikler olmayacak. Bildiğimiz bir başka şey ise, ABD’li tüketicilerin telefon değiştirmek için çok hevesli olmadığı.

USA Today gazetesinde yayımlanan ve SurveyMonkey Audience tarafından gerçekleştirilen araştırmada, tüketicilere yeni iPhone modelleri konusunda fikirleri sorulmuş. Araştırmaya katılanların sadece yüzde 13 kadarı gelecek üç ay içinde yeni bir iPhone’a geçmeyi planladıklarını aktarmış. Katılımcıların yüzde 22’si ise yeni bir iPhone’a gelecek sene geçeceklerini söylemişler. Yeni iPhone’ların 1.000 dolar civarında olması, hevesli müşterileri daha çok Apple hayranları ile sınırlamakta deniliyor.

SurveyMonkey araştırma müdürü Sarah Cho bu konuda şunları söylüyor: “Tüketiciler yeni iPhone modelleri hakkında bilgi alma noktasında hevesli görünüyorlar. Ama yeni modelleri satın alma konusunda çok da hevesli gibi değiller. Tüketiciler halen kullamakta oldukları telefonlardan memnunlar. Yeni iPhone’lar ile ilgilenmediğini söyleyen yüzde 39’luk oranda katılımcı, buna sebep olarak ilginç bulmadıklarını ilettiler.”

USA Today’in araştırmasında tüketicilerin yüzde 14,8’i, 2015’de piyasaya sürülmüş bir 6S veya 6S Plus cihazına sahip olduğunu belirtmiş. Yüzde 12,5 kadarında 2016’da piyasaya sürülen 7 modeli bulunmakta. Katılımcıların yüzde 11,7 kadarında 2017’de çıkan 8 ve yüzde 6 kadarında ise geçen senenin amiral gemisi modeli olan X mevcut.

Verilen bilgilere göre tüketicilerin yüzde 21’i cep telefonlarını iki yıldan daha uzun süre kullanıyor. Yüzde  27’si telefonlarını 1-2 sene civarında kullanıyor. Katılımcıların yüzde 26’sı telefonlarını 7 ay ile 12 ay arası ellerinde tuttuğunu söylemiş. Yüzde 19’u ise 6 ayda bir telefon değiştirdiğini belirtmekte.

Ne zaman telefon yenilemeyi düşündükleri sorulduğunda ise, katılımcıların yüzde 27’si sadece cihazları bozulur veya kırılırsa değiştireceğini aktarmış. Yüzde 15 oranında katılımcı bir sene içinde, yüzde 23 kadarı da 1-2 sene içinde değiştirebileceğini söylüyor. Katılımcıların sadece yüzde 6,8’i gelecek altı ay içinde herhangi başka bir cihaz alacağını ve yüzde 6,3 kadarı ise çıkar çıkmaz yeni bir iPhone cihazına geçeceğini ifade etmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.