btbilgi

Üç boyutlu yazıcılarla pek çok ilginç şey üretmek mümkün. Henüz evlere çok yayılmamış olsalar da, her geçen gün bu cihazlarla yapılabilecek yeni endüstriyel uygulamalar ortaya çıkartılıyor. Bunlardan en yenilikçisi ise HP firmasının geliştirdiği Metal Jet isimli yazıcı. Normal üç boyutlu yazıcılar ABS plastiği veya benzer materyaller kullanırken, bu yazıcı ile metalik parçalar üretmek mümkün. Yazıcı çok ince ve detaylı metalik parçaları ucuza ve hızlı şekilde hazırlayabilecek.

Metal Jet geleneksel üç boyutlu yazıcılar gibi çalışıyor. Yani makinenin baskı platformuna çok ince bir uçtan püskürtülen materyal, önceden 3D modeli hazırlanmış olan nesneyi katmanlar şeklinde meydana getiriyor. Buradaki en büyük fark, HP’nin “voxel-level binder jetting technology” denilen özel bir yöntem ile plastik yerine toz metal kullanabiliyor olması. Bu teknikte baskı uçları dört kat daha fazla, dolayısı ile benzer ürünlere göre baskı sürelerini iki katına çıkartabiliyor ve genel verimi geleneksel 3D yazıcılara göre 50 kata kadar artırabiliyor.

HP Metal Jet yazıcıları daha şimdiden müşteri bulmaya başlamış bile. Firmanın ‘GKN Powder Metallurgy’ ve ‘Parmatech’ şirketleri ile yaptığı partnerlik anlaşması sonucunda Volkswagen, Wilo, Okay Industries ve Primo Medical Group gibi müşterilere metal parçalar temin edilmeye başlanmış. VW’nin üç boyutlu metal yazıcısından ilk aşamada anahtarlık ve plaka parçaları ısmarladığı aktarılmakta. Firmanın yakında ayna parçaları ve vites kolu başlıkları gibi farklı siparişler vermeyi planladığı da belirtilmiş. Metal Jet yazıcıların gelecekte daha ucuz elektrikli otomobiller üretilmesi konusunda büyük bir etkisi olması bekleniyor.

HP bu servisi ABD’de ‘Metal Jet Production Service’ isimli site üzerinden yaymayı planlıyor. Müşteriler üretilmesini istedikleri nesnelerin üç boyutlu model dosyalarını servise yükleyecekler. HP mühendisleri de bu parçaların üretilmesi noktasında müşterilere destek verecek. Firma tasarladığı Metal Jet yazıcıları 2020’den itibaren seri üretimle satışa çıkartmayı da planlıyor. İlk modellerin 400 bin dolar civarında fiyata sahip olması ve 2021’den itibaren yüksek volümlerde satılması hedeflenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.