btbilgi

İnsanlık olarak çevreye ve gezegene verdiğimiz zarar her köşe başında karşımıza çıkan işaretlerle kendisini belli etmeye başladı. Atmosfere saldığımız karbondioksit ve sera gazları da bu zararlardan biri. İnsanlar bilgilendikçe bu konulara karşı daha duyarlı olur diye düşünüyorsanız, şu araştırmanın sonuçlarına bir bakmalısınız. Autolist dergisinin anketine bakılırsa, Alman otomotiv firmalarının yaşadıkları dev dizel araç skandalları veya elektrikli araçların faydaları gibi konular ABD kökenli tüketicileri pek ilgilendirmiyor.

Araştırmaya göre Amerikalı tüketiciler yeni bir otomobil alırken çevreye ne kadar zarar verdiğine çok fazla bakmıyor. Onun yerine fiyat, konfor seçenekleri ve komşularına hava atma gibi faktörler daha önemli gibi gözükmekte. Araştımanın sonuçlarından bazıları şöyle özetlenmiş:

  • Yeni otomobil alacak ABD’li tüketicilerin yüzde 65’i araçların saldığı gazların, yakıt ekonomisinin ve karbondioksit emisyonlarının küresel ısınmaya etkisi olduğuna inanıyor. Yüzde 18 kadarı bunların arasında bir ilişki olduğuna inanmadığını söylemiş. Yüzde 17 kadarı ise bu konuda pek emin değil.
  • Bu tüketicilerin sadece yüzde 35’i otomobil seçme kararlarında, aracın yakıt türünün veya boyutunu çevreye yapacağı etkiye baktığını aktarmakta. Yüzde 54’ü çevresel endişelerin araç seçme noktasında kararlarıı etkilemediğini belirtmiş. Yüzde 12’si ise kararsız kalmış.
  • Ankete katılan tüketicilerin yaklaşık yüzde 50’si, hükümetlerin getirdiği daha sıkı yakıt standartlarının sadece benzin masraflarını azaltmada etkisi olacağına inanıyor. Yüzde 26 kadarı bunun geçerli olmadığına inanıyor ve yüzde 24 kadarı ise emin olmadığını aktarmakta.

Autolist’in yayın müdürü Dave Undercoffer bu çalışmanın tüketici bilincini görmek açısından önemli olduğuna inanıyor: “Araştırma sonuçları tüketicilerin fikirleri ve inançları ile, satın alma eğilimleri arasında ne kadar büyük bir fark olduğuna işaret etmekte. Yeni bir otomobil satın almayı planlayanların büyük bölümü emisyonların ve benzin tüketimi konularının çevreye olan etkisinin farkında gibi. Bu görüş daha önce gerçekleştirdiğimiz benzer bir başka çalışmada da kanıtlanmıştı. Fakat tüketiciler buna inansa bile araba alırken bu düşünceleri doğrultusunda hareket etmiyorlar.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.