btbilgi

Büyük teknoloji firmaları ve donanım üreticileri ardı ardına sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve karma gerçeklik ürünleri duyuruyorlar. Bu teknolojiler kendilerine ilk aşamada eğlence sektörü ağırlıklı yer bulmaya başlamış olsa bile, yakın gelecekte eğitim, üretim, perakende gibi başka alanlarda da sıkça kullanıldıklarını göreceğiz. Peki şu anda durum nedir? Hangi marka, hangi ürünü ile önde gidiyor?

Dünyanın en büyük PC dijital oyun platformu Steam en son aylık donanım raporlarını açıkladı. Tüm abone olan kullanıcılarından topladığı verilerle oluşturulan bu raporlar, bize oyun donanımı sektörünün bir çerçevesini çizmesi ile dikkat çekiyor. Her ne kadar platformun sahibi Valve’ın kullanıcıların verilerini bu araştırmaya ekleyebilmek için izin alması gerekse de, büyük miktarda Steam kullanıcısının her ay ankete katıldığı biliniyor. Ayrıca pazarın en büyükleri olan Oculus ve HTC gerçek satış rakamlarını açıklamadığı için, elimizdeki en güvenilir bilgi bu raporlardan gelmekte. Sony’nin PlayStation VR sistemi ise steam platformunu kullanmadığı için bu raporlarda yer almıyor.

2018’in Ağustos ayında yayımlanan en son raporda sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve karma gerçeklik gözlükleri ile ilgili de bilgiler verilmiş durumda. Bu rapora göre Oculus firmasının Rift sanal gerçeklik gözlüğü yüzde 47,11 oranla tüm pazarın lideri durumunda. Bu rakam geçen aydaki yüzde 46,18’e göre küçük bir artış göstermiş. İkinci durumda ise yüzde 42.58 oranla HTC firmasının Vive gözlük seti bulunuyor. Vive ise geçen aydaki yüzde 44.35’dan küçük bir düşüş ile bu aya gelmiş.

Kaynak: Valve

Bu iki büyük markanın dışında, Microsoft’un yeni karma gerçeklik platformu Windows Mixed Reality de hızla kendine kalıcı kazanmaya devam ediyor. Ağustos ayı verilerine göre Mixed Reality teknolojisi kullanan tüm gözlük cihazlarının pazar payı yüzde 7,18’e çıkmış durumda. Bu rakam bir önceki raporda yüzde 6,41 olarak saptanmış. Bu kategoride sdece Microsoft’un değil, birden fazla firmanın Mixed Reality ürünleri bulunmakta. Bazılarının satış fiyatları Rift (399 dolar) ve Vive (499 dolar) gözlüklerinden ucuz olduğu için daha geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından ilgi görmeye başlamış durumda. Microsoft da bu alanda yaptığı yatırımlarla kullanıcılara bolca uygulama ve oyun sunarak ilgilerinin artmasına çalışıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.