btbilgi

Günümüzdeki elektrikli araçların normalde vitese ihtiyacı yok. Çünkü içten yanmalı motorların aksine, elektrikli motorlar sıfır devirde maksimum tork sunabilmeleri ile farklılaşıyorlar. Yani elektrikli bir arabada gaza bastığınız anda maksimum güç elde edebilirsiniz. Benzinli araçlarda ise maksimum güç, ancak motorun elverdiği en optimal devir oranında elde edilebilir. İlk bakışta elektrikli araçlara bir vites sistemi hazırlamak gereksiz gibi gözükse de, küçük bir Avusturya şirketi olan Kreisel Electric herkes gibi düşünmüyor.

Kreisel elektrikli araçlar konusunda epey deneyimli denilebilir. Daha önce 55 kWh bataryalı bir VW e-Golf dönüşümü, 1 milyon Euro’luk bir Porsche 910 dönüşümü, Mercedes G-Class dönüşümü ve Hummer dönüşümü gibi projeler gerçekleştirmişler. Ünlü oyuncu Arnold Schwarzenegger’in özel yapım elektrikli araçlarını bu firma imal etmiş durumda. Firma şimdiye kadar ağırlıklı olarak kendi tasarımları olan batarya paketlerini ön plana çıkartmaktaymış. Sadece elektrikli araçlarda değil, evlerde kullanılan sabit enerji depolama çözümlerinde de kendi bataryalarıı sunuyorlar.

Vites sistemi ise Kreisel için yeni bir yaklaşım. Geliştirdikleri iki vitesli sistem yüksek performanslı ve yüksek torklu spor elektrikli araçlara yönelik planlanmış. İlk olarak dönüştürdükleri Porsche 910’da denedikleri bu tam otomatik vites sistemini şimdi seri üretime sokmayı hedefliyorlar. Sala Drive firması ile ortaklık sonucu seri üretilecek ürün, maksimum 600 kW güç ve 900 Nm’ye kadar tork sunmak için ayarlanabiliyor.

Yapmak istedikleri asıl büyük proje ise, kendi batarya paketi ve transmisyon çözümlerini kullandıkları iki kişilik ultra hafif bir elektrikli spor otomobili hayata geçirmek. Bu otomobil klasik bir görüntüye ve en son teknoloji ürünü sistemlere sahip olacak. Aracın ne zaman piyasaya sürüleceği veya fiyatı ise henüz belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.