btbilgi

Alman kökenli yenilikçi bir tasarım firması olan Caravanboat, karavan konseptini yolların ötesinde suya da taşıyacak bir araç oluşturmuş. ‘Departure One’ ismindeki karavan, istediği her yere gidebilme özgürlüğünü yakalamak için ideal bir araç şeklinde tasarlanmış. Aracı isterseniz göllerde veya nehirlerde bir tekne gibi kullanıyorsunuz; isterseniz de karaya çekip bir römork üzerinde standart bir karavan gibi. Aracın çok dalgalı denizlerde kullanılması ise pek önerilmiyor.

Caravanboat firması bu aracı hazırlarken hem kullanışlı, hem de lüks olmasına dikkat etmiş. Departure One karavan 7,8 metrelik tekne uzunluğu ile 9 metrelik bir romörke sığıyor. Yüksekliği ve genişliği 2,5 metre. Gövdesi tuzlu suya bile dayanıklı bir alüminyum alaşımından inşa edilmiş. Su üzerindeyken aynı normal bir tekne gibi idare ediliyor. Ama geleneksel bir tekneden onu ayıran en büyük özelliklerden biri, ön kısmındaki full panaromik camlı burun. Bu sayede yolcular rasladıkları her manzaranın tadını sonuna kadar çıkaratabilecekler.

Departure One iç tasarımında da keyiften taviz vermiyor. İki kişilik sabit yatağı, iki kişilik açılır ek yatağı, duşu, kıyafet dolabı, dahili ısıtması ve tam donanımlı (mikrodalga fırın, buzdolabı, seramik konveksiyon ocaklar dahil) mutfağı yolculara bir ev hissi yaşatmak için planlanmış. Aracın tepesinde sabit bir güneşlenme ve gözlem güvertesi, radar, LED spotlar, arka görüş kamerası ile araca elektrik sağlayan güneş panelleri bulunmakta. Arka güvertede ise küçük bir teras, suya inmek için merdiven ve bir barbekü ızgarası bile var.

Aracın tekne modu, Avrupa çapındaki en yüksek denizcilik standartlarına uyacak biçimde üretilmiş. Yani herhangi başka bir tekneden pratikte pek bir farkı yok. Bu da onu oldukça güvenilir bir yüzen araç haline getiriyor. Tavan ve yan panellerdeki XPS yalıtım sayesinde kışın bile suda kullanılabilir hale getirilmiş. Caravanboat bu aracı Avrupa çapındaki müşterilere 58 bin Euro’dan başlayan fiyatlara satıyor. Karavana ek özellikler ve renk seçenekleri ise ek fiyatlandırma ile sağlanabilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.