btbilgi

Danışmanlık firması PwC hazırladığı ‘Yapay Zeka Öngörüleri 2018’ raporunda, yenilikçi teknolojilerin iş dünyasına yapacağı potansiyel etkiler ele alınmış. Yapay zeka alanında uzman bilim adamları, vizyonerler ve danışmanların tecrübelerinden faydalanarak hazırlanan rapordaki öngörüler, bu uygulamaların şirket organizasyonlarında nasıl bir yer bulacağına ve şirketlerin çalışanlarını bu konudaki yeniliklere nasıl hazırladıkları hakkında ilginç bilgiler içermekte.

Rapora göre, çalışanlar doğru bir altyapı çalışmasıyla yakın gelecekte sanılanın aksine işlerini kaybetmeyecekler Aksine yapay zekanın süreçlere entegrasyonu sayesinde eskisine göre çok daha verimli çalışma fırsatı yakalayacaklar. Araştırma raporunda yapay zekanın veri analizi konusundaki soruları yanıtlamaya yardımcı olacağı, şirketlerin siber savunmalarını güçlendireceği, dev bir bilimsel araştırma pastası yaratacağı aktarılmakta. Ayrıca halen yapay zekaların verdiği kararların ardındaki sebepler çok açık olmasa da, teknoloji geliştikçe bu kararlar daha anlaşılır hale gelecek.

Raporda şirketlerin ve çalışanların yapay zeka uygulamalarına karşı yaklaşımları da ölçülmüş. Buna göre çalışanların ve organizasyonların yüzde 78’i iş yüklerini dengelemeye yardımcı olacaksa bir yapay zeka yöneticisi ile birlikte hareket etmeye hazır. Yüzde 65’ine göre yapay zeka çalışanları monoton işlerden kurtaracak ve yüzde 64’üne göre ise bu uygulamalar çalışanlara yeni iş fırsatları sunacak. Çalışanların yüzde 50’si bir projeyi daha verimli yönetmesine yardımcı olacak bir akıllı sistemi kullanmaya istekli.

PwC’nin tahminlerine göre yapay zekaya sahip robotlar ve makineler hiçbir zaman tek başlarına yeterli olmayacak. Çünkü işe yaramaları için mutlaka onu programlayan veya kullanan bir insanın olması gerekiyor. Geleceğin iş dünyasına da yön verecek olan bu kolektif yaklaşımla, özellikle kalifiye çalışanların öneminin artacağı tahmin edilmekte. Kendini tekrarlayan iş türlerinde insana ihtiyaç azalacak ama bu mesleklerin yerini yeni iş kolları alacak. Yapay zekalarla birlikte çalışma becerisine sahip çalışanların değerinin artacağı öngörülmekte. Üstelik makine entegrasyonuna bağlı olarak, mevcut mesleklerdeki beceri ihtiyaçlarının değişimi ile yepyeni çalışma şekilleri ortaya çıkma ihtimali çok yüksek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.