btbilgi

Dijital dönüşümin etkilerinden biri, şirketlerin verilerini kendi bünyelerinde kurdukları altyapılar yerine bulut sağlayıcı veri merkezlerinde tutuyor olmaları. Bulut pazarı büyümesi trendi sadece dünya çapında değil, ülkemizde de epey zamandır devam etmekte. Gartner’ın 2018 ortasındaki bir raporunda bu gelişimin nasıl ilerleyeceğine dair bir öngörü bulunmaktaydı. Rapora göre 2025 yılında kurumların yüzde 80’i, kendi ihtiyaçlarına yönelik şirket bünyesinde kurdukları geleneksel veri merkezlerini kapatacaklar.

Cisco’nun 2021 bulut pazarı öngörülerinde, tüm veri merkezi trafiğinin yüzde 95’inin bulut veri merkezi trafiğinden oluşması beklentisi aktarılmış. Rapora göre en popüler bulut hizmeti yüzde 75 oranla yazılım (SaaS) olacak.

IDC’nin senenin ilk yarısında gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, Türkiye genel bulut pazarı 2018 yılı sonunda yüzde 20,7 yıllık büyüme oranına kavuşacak. Bu da toplamda bulut pazarının 140 milyon doları aşması öngörüsü ile gelmekte. 2017 yılı verilerine göre hizmet olarak altyapı pazarı (IaaS) 38 milyon dolar ile yüzde 33 pazar payına, hizmet olarak platform (PaaS) pazarı 18 milyon dolara ulaşarak yüzde 16,2 pazar payına ulaşmış.

Türkiye’deki bulut servisleri ile ilgili olarak M2S araştırma şirketi ile birlikte bir araştırma yapan Radore, bu konuda somut başka sonuçlar da sunuyor. Sonuçlara bakılırsa, her dört kurumdan biri yakın gelecekte buluta yatırım yapmayı planlıyor. Yatırım yapılacak konuların başında ise veri yedekleme ve felaket yönetimi ilk iki sırada gelmekte. Yatırım kararında temel kriter ise yüzde 71 ile “hizmet verenin güvenilirliği” olarak saptanmış. Bulut servislerini satın almak için tercih edilen şirket tipleri arasında ise ilk sırada veri merkezleri yer alıyor.

Raporda Türkiye’deki işletmelerin de artık “ilk önce bulut” ya da “sadece bulut” stratejisini tercih etmeye başladığı aktarılmış. Firmaların yasal uygunluk ve regülasyon zorunluluklarını göz önünde bulundurarak, yerel veri merkezlerinden bulut hizmetlerini alma eğiliminin gittikçe artan oranlarda gerçekleştiği belirtiliyor. BT altyapılarının kurulumundaki karmaşa da, firmaları sunucu barındırma (co-location) ya da doğrudan bulut bilişim çözümlerinin kullanılmaya iten sebeplerden biri. Ayrıca yazılım tanımlı sistemlerin performansının kolayca gözlemlenebilir ve müdahale edilebilir olması da, bulut servislerini seçme noktasında teşvik edici etkenlerden biri olarak kabul edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.