btbilgi

5G teknolojileri ile yükselecek Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT), çok farklı endüstryel alanlarda büyük etkiler gösterecek. Şirketlerin rekabet gücünü artıracak çözümlerin kullanım alanı her geçen gün genişlerken, bazı alanlarda devrimsel değişikliklerin görülmesi de beklenmekte. Buna paralel olarak gelişmekte olan büyük veri ve blokzinciri çözümleri de kendilerini profesyonel dünyada kalıcı birer öğe şeklinde konumlandırıyor.

Nesnelerin İnterneti alanındaki gelişmeleri takip eden sistem entegrasyon şirketi Teknoser, 2017’de 8,3 milyar adet bağlantılı cihaz bulunduğunu ve araştırmalara göre 2018 yılı sonunda bu rakamın 11,1 milyara çıkacağını aktarmakta. Öngörülere bakılırsa 2020 yılında ise rakam 20,4 milyar olabilir. 2 yıl gibi kısa bir sürede IoT cihazlarının kullanımı iki kat kadar artma potansiyeline sahip. Bu tarihte dünya çapında kişi başına 3 adet birbiriyle bağlantılı cihaz düşecek.

Firma raporunda Nesnelerin İnterneti teknolojileri sayesinde çok büyük dönüşüm göstermesi muhtemel 5 sektörü ve örnek uygulamaları şu şekilde listelemiş:

Otomotiv

Araçlardaki takip cihazları ile başlayan süreç daha da gelişecek. Araçlarda bulunan mini kutular sayesinde mekanik ve elektronik aksam ile ilgili tüm verilere ulaşılacak. Örneğin; lastik hava basıncı, frenlerin durumu veya sürücünün kullanım alışkanlıkları depolanacak ve sigorta şirketlerine gönderilecek. Böylece daha dikkatli araç kullananlar daha az sigorta ücreti ödeyecek.

Perakende

Marketler, tekstil şirketleri, akaryakıt istasyonları gibi çoklu lokasyonda hizmet veren işletmelerde ekipmanlar birbiriyle konuşacak. Örneğin; bir marketteki dondurma veya dondurulmuş gıda dolabındaki arıza tespit edilecek, elektrik kesintisinde ise alternatif kaynağa geçilecek. Tüm işlemlerde anlık verilere ulaşılacak.

Akıllı evler

Akıllı evler olarak bilinen yaşam alanı çözümlerinde su, elektrik, ısıtma, soğutma gibi alanlarda uzaktan programlama yapılabilecek. Klimalar oda ısısını artık vücut sıcaklığına göre ayarlayacak. Çalar saat ise uyku süresine göre alarmı kendisi otomatik olarak düzenleyecek. Kullanıcı gelmeden önce ev ideal ısıya ulaşıp kendi kendine kahve bile hazırlayacak.

İnşaat

İnşaat sektöründe en önemli maliyetler kullanılan ekipmanlardan oluşuyor. Birçok projede erken teslimde bu ekipmanların etkisi büyük. Arıza kaynaklı gecikmeler projeyi geciktirirken ek maliyet de getiriyor. Nesnelerin İnterneti, kullanılan ekipmanlarda arızaların önceden anlaşılmasını sağlayacak.

Sağlık

En önemli sektörlerden biri olan sağlıkta ise hasta bakımı daha da gelişecek. Gelecekte giyilebilir sensörler daha etkin çözümler sağlayacağından bulut platformu ile malzeme ve ilaç yönetimi daha doğru yapılarak hastalara hızlı müdahale sunulacak. Hayati önemdeki ekipmanlara da uyarı sistemiyle henüz arıza gerçekleşmeden bakım yapılabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.