btbilgi

Dünyanın en büyük internet ve teknoloji firmalarından olan Google’ın, internetin işleyiş şekli konusunda ciddi fikirleri var. Bunlardan biri web sitesi adresleri konseptini kaldırıp, yerine daha kolay anlaşılır ve güvenli bir yöntem koymak. Her ne kadar firmanın en büyük işi web adresi endekslemek ve bunlar üzerinden arama sonuçları (ve tabi ki reklamlar) sunmak olsa da, bu konuya yenilikçi şekilde yaklaşmayı göze de alacak kadar da kararlılar.

Web adresi olarak da bildiğimiz URL (Uniform Resource Locator), web üzerindeki IP adreslerinin kolayca tanımlanması için oluşturulmuş bir referans tekniği. Kullanıcılar devasa bilgi ağı içinde yer alan herhangi bir sayfa, görsel, video veya ses dosyasına ulaşabilmek için karmaşık rakamlardan oluşan adresleme yöntemleri ile uğraşmıyorlar. Bir kaynağa erişmek için onun rakamsal adresine karşılık gelen kelimesel adresi yazmak yeterli oluyor.

Peki Google neden web adresi sistemini değiştirmek niyetinde? Her ne kadar karışık rakamsal adreslerle karşılaştırılınca, kelimesel adresler daha kolay anlaşılsa da hala bazı sorunlara yol açıyorlar. Özellikle teknik tarafı zayıf veya güvenlik konularında az bilinçli kullanıcıları bu adresleri değiştirerek kandırmak mümkün. Özellikle siber saldırganlar kullanıcılara yolladıkları sahte mesajlarda iyi bilinen ve güvenilir bir şirketin web adresini bir harf değiştirerek, kullanıcıları sahte sitelere yönlendirebiliyorlar. Bu da oltalama saldırıları, kişisel veri hırsızlığı ve fidye tehditleri gibi sonuçlara yol açabiliyor. Güvenlik firması McAfee’nin bir raporuna göre bu türden siber saldırılar 2017’de dünya çapında 600 milyar dolar zarar oluşturmuş.

Wired dergisinin yaptığı bir söyleşide, Google’ın web tarayıcısı Chrome’un mühendislik yöneticisi Adrienne Porter şu açıklamayı yapmış: “Web yapılarının herkes için daha kolay anlaşılır olduğu bir yere doğru gitmeye çalışıyoruz. Kullanıcıların bir web sitesi ile etkileşime girecekleri zaman kiminle karşı karşıya oldukları veya onlara güvenip güvenemeyecekleri noktalarında içlerinin rahat olmasını istiyoruz. Bunu sağlamak ise, Chrome tarayıcısının web adreslerini gösterme şeklinde büyük bir değişiklik ile mümkün olacak. Web adresi gösteriminin kimlik sorunlarını çözecek biçimde ciddi şekilde değişmesini hedefliyoruz.”

Bu yaklaşım çok iddialı gözükmekle birlikte, Porter ve ekibi bu değişimin nasıl görüneceği veya ne zaman devreye gireceği konusunda emin değil. Geçenlerde yapılan bir düzenleme ile Chrome kullanıcıları bir web sitesinin güvenliir olup olmadığını, HTTPS etiketinin ön plana çıkartılmasından kolayca anlar hale gelmişlerdi. Ama Google hala insanların web adresi sistemini nasıl algıladığını çözmeye uğraşıyor. Porter verdiği bilgide, ekibinin web adreslerinin değiştirilmesinde kullanılacak yaklaşım konusunda ikiye bölündüğünü ama çalışmaların hızla devam etmekte olduğunu aktarmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.