btbilgi

Bu aralar siber güvenlik ve saldırı haberlerini genelde kişisel ve kurumsal yerlerden alıyoruz. Fakat işin bir de endüstriyel tehditler kısmı var. Endüstriyel bilgisayarlara yönelik düzenlenen siber saldırılar sadece maddi kayıplara yol açmakla kalmıyor. Bağlı oldukları sistemlerde üretimin durmasına yol açtıkları için çok geniş çaplı bir tehlikeye yol açabilmekteler. Bu türden sektörlerdeki şirketlerin hizmet veremez hale gelmesi bir bölgenin sosyal refahına, ekolojiye ve makro ekonomiye ciddi şekilde zarar verebiliyor.

Güvenlik firması Kaspersky Lab, endüstriyel bilgisayarlara yapılan saldırıların endişe verici bir şekilde arttığına işaret etmekte. Aktarılan ‘IT Threat Evolution Q2 2018’ başlıklı araştırma raporuna göre 2018’in ilk yarısında, ICS (Industrial Control Systems – endüstriyel kontrol sistemleri) bilgisayarlarının yüzde 41,2’si en az bir kez saldırıya uğramış. 2017’nin ilk yarısında yüzde 36,61 olan bu oran, 2017’nin ikinci yarısında yüzde 37,75’e çıkmış. Bu da düzenli şekilde artmakta olan bir siber saldırı trendine dikkati çekiyor.

Ülke bazında bakıldığında, 2018’de ICS bilgisayarlarının en çok saldırıya uğradığı yer yüzde 75,1 oranla Vietnam olmuş. Onu yüzde 71,6 ile Cezayir ve yüzde 65 ile Fas takip etmiş. Endüstriyel tesislerin en az saldırıya uğradığı ülkelerde ise ilk sırada yüzde 14 ile Danimarka var. En az endüstriyel saldırıya uğrayan ikinci ülke yüzde 14,4 ile İrlanda ve yüzde 15,9 oranla İsviçre de üçüncü durumda. Raporda saldırıya uğrayan ICS bilgisayarı sayısının en yüksek olduğu yerlerin gelişmekte olan ülkeler olması gibi bir gerçek ortaya konulmuş durumda.

Saldırı vektörlerinin büyük bir bölümünün internet üzerinden yayıldığı saptanmış. Tehditlerin yüzde 27’si internet kaynaklı olarak belirlenmiş ve bir numaralı saldırı kaynağı olarak aktarılmakta. Çıkarılabilir depolama cihazları (USB bellek, harici harddisk ve benzerleri) yüzde 8,4 ile ikinci sırada yer almış. Tehditlerin yüzde 3,8’ini temsil eden e-posta istemcileri ise saldırı kaynakları arasında üçüncü olmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.