btbilgi

Hayvancılık halen dünyayı olumsuz etkileyen en güçlü endüstriyel alanlardan biri olması ile dikkat çekiyor. Sadece toplam yaşam bölgelerini ve yeşil arazileri işgal etmekle kalmıyor, üretim ve lojistik noktasında en fazla havayı kirleten sektörlerden de biri. Gıda alanındaki yeni teknolojik ve bilimsel gelişmeler bu durumu tersine çevirebilir. Fakat önce insanlık olarak laboratuvarlarda üretilen sentetik et ürünlerini kabullenmeyi öğrenmeliyiz.

Bloomberg’in ABD’deki arazi kullanımı konusundaki bir araştırması can sıkıcı sonuçlarla geliyor. Rapora göre ABD’deki tüm arazilerin yüzde 3,6’sı şehirlerin kontrolünde. Buna karşın yüzde 20 civarı tarım arazisi ve yüzde 41 kadarı da hayvancılık faaliyetleri için ayırılmış durumda. Bu arazilerin içinde sadece hayvanların otlaması ve bakılması için kullanılan böllgeler yok, aynı zamanda hayvanların beslenmesi için kullanılan tarım ürünlerinin yetiştirildiği araziler de dahil.

Bir İngiliz düşünce kuruluşu olan Adam Smith Institute ise benzer bir kötü tabloyu ada ülkesi için çiziyor. Araştırmalara bakılırsa İngiltere’nin arazilerinin yüzde 85 civarı hayvancılık faaliyetleri amacıyla kullanılmakta. ‘Don’t Have a Cow Man’ (İnek Sahibi Olmayın) başlıklı araştırma raporunda sadece hayvancılık yüzünden haksız yere işgal edilmekte olan verimli topraklardan bahsedilmiyor. Aynı zamanda laboratuvar kökenli yenilikçi sentetik et teknolojilerinin, geleneksel hayvancılığa karşın ne kadar büyük bir fark yaratabileceği de ele alınıyor.

Raporda İngiltere ve ABD gibi hayvancılığa büyük önem veren ülkeler için sentetik et çözümleri çok büyük bir etki yaratabilir denilmekte. Laboratuvar kökenli yapay et üretimi, geleneksel hayvancılığın kapladığı arazilere göre ortalama yüzde 99 daha az alan gerektiriyor. Eğer tüm küresel hayvancılık sektörleri yapay et üretimine geçecek olursa, şu anda bu sektörlerin metan başta olmak ürettiği sera gazları emisyonlarında yüzde 78 ile yüzde 96 arasında düşüş olacağı da hesaplanmış. Karbon emisyonlarının azaltılması yanında tarımsal alanların genişletilmesi, biyoçeşitliliğin artırılması, su kaynaklarının daha verimli kullanımı ve küresel açlığın daha ucuza çözülebilmesi gibi başka önemli etkileri de olması beklenmekte.

Sentetik et üretiminin hızla yayılmasını engelleyen bazı önemli faktörler ise insanların yapay eti kabullenmede sıkıntı yaşamaları (ama bir kez denedikten sonra fikirleri değişiyor), yüksek maliyet (yine de gelişmeler sonucu burger başına 8 dolara kadar inmiş durumda) ve hükümetlerin bu konuda yeterli teşvik sağlamamaları şeklinde aktarılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.