btbilgi

New York Halk Kütüphanesi çok ilginç bir uygulamaya imza attı ve bazı klasik romanları Instgram’a koymaya başladı. Insta Novels adı verilen bu yeni uygulama, tüm kullanıcıların kütüphanenin Instagram hesabından romanlara ulaşmasını sağlıyor. İlk aşamada ‘Alice in Wonderland’ (Alis Harikalar Ülkesi’nde – Lewis Carroll) romanının yayını başlamış durumda. Zamanla roman listesinin genişletileceği ve telif hakkı süresi geçmiş olan birçok eski eserin koleksiyona ekleneceği aktarılmış.

Kütüphane Insta Novels uygulaması dahilnde, klasik romanları kolay okunacak parçalara ayırıyor. Bu parçalar animasyonlar ve illüstrasyonlarla birlikte ‘Instagram Stories’ servisi altında yayımlanmakta. Kütüphane böylece eski ama asla zamanı geçmeyen unutulmaz eserleri, modern zamanların en popüler sosyal medya ortamlarından birine açmış durumda. Böylece özellikle genç kullanıcıların ilgisini çekmeyi ve dijital bir ortamda da olsa, daha fazla kitap okumalarını sağlamayı hedeflemişler.

İlk romandan sonra Insta Novels yayın sırasında ‘Metamorphosis’ (Dönüşüm – Franz Kafka) romanı ve Charlotte Perkins Gilman’ın kısa hikayesi ‘The Yellow Wallpaper’ın geleceği bilgi olarak verilmiş. New York Halk Kütüphanesi bu uygulama için NY kökenli yaratım stüdyosu ‘Mother in New York’ ile birlikte çalışıyor. Dijital romanlar Magoz, Buck ve César Pelizer gibi tasarım dünyasında tanınmış illüstratörlerin çalışmaları ile can buluyorlar.

Romanları bölüm bölüm (tabi ki İngilizce) okumak isteyenler, kütüphanenin resmi Instagram hesabını (@nypl) ziyaret edebilirler. Zamanla yeni romanlar eklendikçe, hesabın ‘Highlights’ kısmının bir dijital kitaplığa dönüşmesi planlanmakta. Platforma eklenen romanlar ayrıca kütüphanenin resmi ve ücretsiz mobil cihaz uygulaması olan SimplyE altından da e-kitap olarak erişilebilecek. SimplyE uygulaması iOS ve Android versiyonları ile herkesin kullanımına açık.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.