btbilgi

Elektrikli otomobillerin yükselişi dalaglar halinde tüm dünyaya yayılıyor. En büyük pazarlar olarak kabul edilen Çin, Avrupa ve Kuzey Amerika bu konuda yarışma halinde. Çin toplamda 1 milyon adet elektrikli araba satışını geçen ilk ülke olma ünvanını 2017 yılında kapmıştı. Şimdi aynı başarıyı Avrupa pazarları da yakalamış durumda. 2018’in ilk yarısında Avrupa çapındaki satışların, bu rakamın yakalanmasında önemli rolü olduğunu belirtilmekte. Kuzey Amerika’nın ise 1 milyon adetlik satışa 2018 sonu veya 2019 ilk yarısında ulaşması bekleniyor.

The Guardian’dan verilen bilgiye göre Avrupa çapında 2018’in ilk altı ayında 195 bin adet elektrikli araba satılmış durumda. Bu da geçen senein aynı dönemine göre yüzde 42 artış anlamına gelmekte. Bu rakam sadece Avrupa Birliği çapındaki satışları değil, AB üyesi olmayan İngiltere, İzlanda, İsviçre, Norveç ve benzeri ülkelerdeki satışları da kapsamakta.

Avrupa yollarında 1 milyondan fazla elektrikli araba varBu ülkeler arasında Norveç diğerlerine göre ön plana çıkmakta. Norveç halen Avrupa’nın en yüksek elektrikli otomobil oranına sahip ve en iyi satış miktarlarını her yıl yakalayan ülkesi olarak dikkat çekiyor. Norveç’de 2018’in ilk yarısında 36 bin 500 adet elektrikli araç satılmış. Bu rakam toplam yeni araç satışlarının yüzde 37’sini oluşturuyor. Norveç’in bu konudaki hızlı gelişmesinin ana sebebi olarak, hükümetin elektrikli araba satışlarında sunduğu teşvikler ve sübvansiyonlar gösterilmekte. Fakat Norveç’in hemen arkasından gelmekte olan Almanya’nın, büyük pazarı ve dizel araçlardaki skandallar yüzünden elektrikli araç satışlarında Norveç’i kısa sürede yakalaması beklendiği aktarılmış.

EVvolumes sitesinin tahminine göre, Avrupa çapındaki elektrikli araba satışları 2018 yılı sonuna kadar 1,35 milyon adete yükselecek. Bu tahmine sadece saf elektrikli modeller değil, hibrit otomobil modelleri de dahil edilmiş durumda. Her ne kadar hibrit modeller Avrupa piyasasında yüzde 2 gibi düşük bir orana sahip de olsa, endüstri analistleri bu araçları benzinlilerden saf elektrikli modellere geçişte önemli bir ara süreç olarak görüyorlar. Hibrit modeller hem küçük bir elektrikli motora, hem de küçük bir benzinli/dizel motora sahip oluyor ve bataryanın tükendiği yerde kullanıcısını yarı yolda bırakmıyor. Bu da henüz elektrikli araba şarj altyapısını tamamlayamış ülkelerde avantaj sağlamakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.