btbilgi

Avusturalyalı tasarım stüdyosu Freischaerler, fakirlik ve çevresel yıkıma karşı duracak yenilikçi bir proje ile dikkatleri çekmeyi başardı. Ortaya koydukları ‘United Plastic Nation’ (UPN) projesi okyanuslarda seyahat ederken, bir yandan da denizlerdeki plastikleri toplayan yüzen şehirlerden oluşmakta. Bu şehirlerin en önemli özelliği, okyanustan topladıkları plastikleri geri dönüşümden geçirip bir yapı malzemesi olarak kullanmaları. Bu sayede yüzen şehirler seyahat ettikçe yavaş yavaş büyüyecekler.

Yüzen şehirler projesindeki yapılar robotik dronlar sayesinde plastikleri işlemden geçirecekler. Modüler üç boyutlu yazıcılar da bu materyalleri yeni birimlerin inşasında kullanacak. Şehirlerde gıda üretimi dikey hidroponik tarlalarda gerçekleşecek. Şehir çapında kullanılan su dahil tüm atıklar filtre sistemlerinden geçip, tekrardan kullanıma sokulabilecek. Yüzen şehirler ihtiyaçları olan elektriği ise öncelikle dalga enerjisinden ve ikincil olarak da güneşten toplayacaklar.

Bu yüzen şehirler okyanusları gezerek plastik toplayacak
Yüzen şehirlerin dünya okyanuslarındaki rotaları

LA+ dergisinin tasarım yarışmasında birinciliği alan UPN projesi, geleceğin bağımsız toplum yapılarına ve gelişmiş teknolojilerine dönük yüzü ile önem taşımakta. Asla batmayacak şekilde tasarlanmış yüzen şehirler kendi içlerinde endüstriyel, konut, eğlence ve ticari alanlarına ayrılacak. Her bir şehrin başlangıcını oluşturacak ana bloğu 50 x 50 metrelik yüzen bir yapıdan oluşacak. Bloklar seyahat sırasında kendi çevrelerinde dönerek, etraflarına takılı toplayıcı uzantılar sayesinde büyümek için ihtiyaçları olan plastikleri denizden alacak. Bu kollar aynı zamanda dalga enerjisi üretecek türbinlerle de donatılacak.

Her şehrin yapısal düzenleme planı

Yaşayanların hepsinin eşit haklara sahip olacağı, isteyen herkesin vatandaş olabileceği ve herkesin yeteneklerine göre çalışacağı bu şehirler, kıtaları birbirine bağlayacak yeni bir yaşam tarzı olarak hayal edilmekte. Şehirler ülkelerin kara sularında yer almayacağı için de hiçbir ülkenin yasalarına tabi olmayacak, aksine kendi yönetimleri ve kuralları olacak. Bu sayede birer vergi cenneti olarak da dışarıdan gelir elde etmeleri planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.