btbilgi

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği ve ev cihazları fuarlarından olan IFA 2018, Eylül ayının ilk haftasında Berlin’de devam ediyor. Burada tanıtılan en trend cihazlardan biri de, Acer’ın ‘next@acer’ basın etkinliğinde gösterdiği yeni nesil karma gerçeklik gözlüğü OJO 500 oldu. Firmanın bu cihazdaki en büyük hedefi kullanıcı deneyimini yenilikçi ses ve görüntü teknolojileriyle birleştirerek, gözlüğün benzer ürünlere göre daha kolay kullanılır hale getirilmesi olmuş.

Önce teknik özelliklerle başlayalım. Acer OJO 500 gözlükte iki adet 2,89 inç yüksek çözünürlüklü likit kristal ekran (LCD) bulunuyor. 2.880 x 1.440 piksellik çözünürlük sunan lensler, 100 derecelik izleme açısı ve 90 Hz’e ulaşan yenileme hızı sunabilmekte. Bu da karma gerçeklik uygulamaları için fazlasıyla yeterli net ve gerçekçi görüntüler sağlayabilmekte. Gözlükte benzer cihazlarda olmayan türden bir entegre ses sistemi var. Sesi gözlüğün dahili hoparlörlerinden kullanıcının kulaklarına yönlendiren patentli ses borusu tasarımı mevcut. Bu sayede kullanıcılar kulaklık takmadan da sesleri duyabiliyor, herkese açık ortamlarda gözlüğü kullanırken bir yandan dış sesleri de duyarak çevresel seslere hakim olabiliyor.

Normalde benzer sanal/artırılmış gerçeklik gözlüklerinde kullanıcı hareketini takip edebilmek için harici aksesuarlar kullanılması gereklidir. OJO 500 gözlükte ise takip özelliği dahili kamera ile sağlanmakta. Böylece hareket takip amacıyla başka donanımlar kurmaya gerek kalmıyor. 6 dereceli serbest konum takibinde ileri/geri, yukarı/aşağı, sola/sağa hareketlerin yanı sıra eğilme, dönme ve yuvarlanma bile takip edilebilmekte. Gözlük 4 metrelik kablosuyla da geniş bir hareket alanı sunuyor.

OJO 500 ile gelen yenilikçi bir başka çözüm de lens ve kafa kayışının birbirinden kolayca ayrılması. Böylece başlığın lenslerinin pratik şekilde temizlenebilmesi mümkün oluyor. Cihazda hem sert (entegre kulaklıklı), hem de yumuşak kafa kayışı (kulaklıksız) seçenekleri bulunmakta. Gözlüğün maske bölümünü kolayca yukarı kaldırmak da mümkün. Yani telefona cevap vermek veya odadaki insanlarla konuşmak için başlığı tamamen çıkarmak gerekmiyor. Gözlüğü alırken kullanıcılar isterlerse Bluetooth üzerinden senkronize olan iki adet hareket kumanda dahil bir paketi de tercih edebilecekler.

Cihazın en yüksek performanslı kullanımı için, kullanıcının Windows Karma Gerçeklik standartlarına uyumlu bir bilgisayara sahip olması gerekli. Acer OJO 500 bilgisayara aynı anda hem HDMI 2.0 ile, hem de USB 3.0 ile bağlanıyor. Kullanıcılar gözlüğün tadını çıkartmak için Steam VR ve Microsoft Store platformlarında bulacakları 2 bin 500’den fazla oyun ve uygulamadan faydalanabilecekler. Acer OJO 500, Kasım ayında EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesinde 499 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.