btbilgi

Bir grup TV yayıncı firması, mobil ağ ve internet servis sağlayıcı biraraya gelip İngiliz hükmetine bir talep mektubu yazmış durumda. ‘The Sunday Telegraph’ gazetesinde yayımlanan bu açık mektupta BBC, ITV, Channel 4, Sky, BT ve TalkTalk gibi dev isimlerin imzası yer alıyor. Mektupta hükümetin sosyal medya şirketlerinin sunduğu sahte haberler, taciz ortamı ve uygunsuz içeriklerin daha sıkı düzenlenmesi yönünde ciddi bir istek aktarılmakta.

Hükümete yönlendirilen mektupta şu satırlara yer verilmekte: “İnternet içerik ve sosyal medya şirketlerinin, hangi içeriklerin halk için uygun olduğu konusunda kontrolsüzce karar vermelerinin gerçekçi olmadığına inanıyoruz. Bu şirketler hiçbir bağımsız kontrolün etkisinde olmadan, istedikleri her türlü içeriği herkese uygunmuş gibi sunabilmektedirler. Bu türden kararların alınmasında ve daha ileri seviye şeffaflık sağlanması yönünde çok acil bir bağımsız düzenleme mekanizmasına ihtiyaç bulunmaktadır.”

Mektup bu düzenlemenin interneti sansürlemek anlamına gelmediğini savunan sözlere yer vermekte: “İnternete yoğun sansür getirmekten bahsetmiyoruz. En popüler internet sosyal medya platformlarının daha temiz ve güvenli hale getirilmesini savunuyoruz. Bu amaçla, özel şirketlerin aldığı kararların şeffaf hale getirilmesi ve sonuçlarının sorumluluklarını üstlenmeleri gereklidir.”

İngiliz hükümeti durumun farkında ve verilen bilgiye göre güvenli internet içerikleri ile ilgili büyük bir yasa paketi birkaç yıl içinde devreye sokulacak. Bu yasalar devreye girdiğinde, İngiltere’nin ‘Advertising Standarts Authority’ (Reklamcılık Standartları Yürütme Kurulu) kurumunun paralelinde bir düzenleme yapısı oluşturulması beklenmekte. Yeni yasalarla devreye alınacak kurum Facebook, Twitter ve Google gibi dev sosyal medya şirketlerinin sundukları içeriklerin, yapılan kullanıcı şikayetlerine bağlı olarak kaldırılması veya engellenmesini talep edebilecek.

Facebook’un 2018’de yaşadığı Cambridge Analytica kullanıcı verisi skandalı ve benzer olaylar, İngiltere hükümetinin artık daha sert önlemler almasını zorunlu kılmış durumda. İngiltere’nin en büyük medya ve telekom düzenleme kurumu OFCOM’un yöneticisi Sharon White, The Times’a yaptığı açıklamada şunları aktarmış: “Büyük sosyal medya oyuncularının durumu iyileştirme çabalarını saygı ile karşılıyoruz. Fakat bu şirketlerin aktivitelerinin bağımsız bir şekilde düzenlenmesi talepleri, her zamankinden daha yoğun şekilde hissedilmekte.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.