btbilgi

Android cihazlarda yeni keşfedilen bir kötü amaçlı yazılım  konusunda güvenlik firmaları alarm durumunda. Bitdefender Antivirüs’ün güvenlik araştırmacıları tarafından ortaya çıkartılan ‘Triout’ isimli casus yazılım ciddi bir tehdit oluşturuyor. Triout yazılımının kullanıcıların telefon görüşmelerini, mesajlarını, fotoğraflarını, videolarını ve lokasyonlarını yetkisiz bir şekilde kaydettiği tespit edilmiş.

Verilen bilgiye göre Triout kurbanın Android cihazından elde ettiği pek çok bilgiyi siber saldırganların sunucusuna yönlendirirken çok iyi gizleniyor. Casus yazılımın kullanıcılar tarafından fark edilmesinin neredeyse imkansız olduğu aktarılmakta. Triout’un farklı uygulamalar üzerinden cihazlara sızdığını tespit eden araştırmacılar, kullanıcıların bu yazılım ile gözetlendiğini ifade etmekteler.

Triout’un üçüncü parti uygulama mağazaları aracılığı ile dünyanın pek çok bölgesine yayılmakta olduğu bilgisi verilmiş. Yazılım ilk kez Rusya’da ortaya çıkartılmış, ama aktivite raporlarına göre en aktif olduğu bölge İsrail. Oldukça yetenekli bir casus yazılım olarak ifade edilen Triout telefon görüşmelerini, arama geçmişini ve SMS metinlerini kaydederek siber saldırganların sunucularına gönderiyor. Ayrıca ön veya arka kameradan bir fotoğraf çekildiği anda fotoğrafı uzak bir sunucuya da yüklüyor.

Bitdefender bu türden casus yazılımlardan korunmak için aşağıdaki önlemlere dikkat edilmesini belirtmekte:

  • Uygulama izinleri konusunda temkinli olun. Her yeni uygulama yüklediğinizde, uygulamanın cihazdaki hangi işlevlere erişebildiğini kontrol edin.
  • Uygulamalarınızı kullandığınız mobil işletim sisteminin resmi uygulama mağazasından indirin. Üçüncü parti uygulama mağazalarından kaçının.
  • Kilit ekranları için hatırlaması kolay ancak başkaları tarafından tahmin edilmesi zor olan bir kod, desen veya şifre seçin.
  • Cihazınızı, güvenlik açıklarından istifade eden zararlı yazılımlara karşı en son güncelleme yazılımıyla güncelleyin.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.