btbilgi

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Avrupa Birliği’nin finansal işlemlerde Washington’dan bağımsızlığını kazanması gerektiğine dikkat çekti ve bunun için bağımsız bir Swift ve Avrupa Para Fonu kurmak istiyor. Maas, uluslararası para piyasalarını ABD’nin tekelinden kurtarmak için aksiyon almak gerektiğini vurguluyor.

Maas, Handelsblatt gazetesine yazdığı makalede, Trump’ı kime zarar verdiğine bakmadan istediği şekilde hareket etmekle suçluyor ve “Avrupanın özerkliğini güçlendirmek için ABD’den bağımsız ödeme kanalları yaratmalıyız, bağımsız bir Swift sistemi ve Avrupa Para Fonu kurmalıyız,” diyor.

Swift ABD’den bağımsızlığını kazanmalı

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, ABDden bağımsız bir Swift ve Avrupa Para Fonu kurmak gerektiğini vurguluyor.

SWIFT, merkezi Belçika’da bulunan, finans kurumlarının uluslararası işlemler yapmasına olanak veren bir ağ. SWIFT yöneticileri sürecin ABD’den bağımsız yürüdüğünü ifade etmesine rağmen, ABD doları üzerinden yapılan işlemlerde, Washington işlemleri bloklayabiliyor ve işleme konan paraya el koyabiliyor.

Bunun da ötesinde, ABD, Swift’i İran bankalarını sistemlerinden çıkarmadığı taktirde Swift kullanan tüm finansal kurumlara yaptırım uygulamakla tehdit ediyor. Böyle bir yaptırım, ABD’de varlığı bulunan bütün finansal kurumları etkileyebilir.

Trump bu tehditlerle de yetinmiyor ve çeşitli ürünlere ek vergilerle piyasaları olumsuz etkilemeye ve firmaları zor durumda bırakmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, ABD İran’la olan nükleer anlaşmadan çekildikten sonra ülkeye uyguladığı ambargoyu tekrar devreye aldı. İran’la ticaret yapmaya devam eden ülkeleri de ekonomik yaptırımlarla tehdit etti.

AB şirketlerini koruyacak

Bazı ülkeler ABD’nin bu tavrına karşı vatandaşlarını ve şirketlerini koruyacaklarını ilan ettiler ancak ABD’de hatırı sayılır varlığı bulunan bazı şirketler de ABD’de engellerle karşılaşmamak için İran faaliyetlerini birer birer sonlandırıyor. Bunun en yakın örneği, geçtiğimiz hafta İran’dan çekilme kararı alan Fransız Total firması oldu.

Avrupa Birliği ülkeleri, ABD’nin politik baskısına rağmen İran’la yapılan nükleer anlaşmasına sadık kalacaklarını her fırsatta dile getiriyorlar. Maas, “Anlaşmanın devrede olduğu her gün, Orta Doğu’da oluşabilecek bir kriz engellenmiş oluyor,” diyor.

Son olarak Maas, Avrupalıları ABD’nin “kırmızı çizgileri aştığı ve sonra çekip gittiği” yerlerde oluşan boşlukları doldurmaya davet ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.