btbilgi

Yapay zeka dünyayı ve insanlığı kesinlikle yeniden şekillendirecek. İş yapma biçimlerini ve iletişim yöntemlerini kökten değiştirecek. Peki bunların hepsi gerçekleşirken bu teknolojinin potansiyel kötü yanlarından nasıl korunacağız? Özellikle bilimkurgu filmlerinin popüler konularından olan yapay zeka felaketleri konusunda, dünyanın önemli finans kurumlarından biri bir uyarı yapıyor. Dünya Ekonomik Forumu’ndan (World Eceonomic Forum – WEF) gelen yeni bir raporda, yapay zekanın finans sistemlerine yapabileceği olumsuz etkiden bahsedilmekte.

“Finansal Hizmetlerin Yeni Fizik Kuralları” (The New Physics of Financial Services) başlıklı WEF raporuna göre, sorun küresel finans piyasalarının makine öğrenimini ve yapay zekayı uygulama biçiminden kaynaklanmakta. Raporun baş yazarı WEF’deki Finansal Hizmetlerde Yapay Zeka Projesi’nin yöneticisi olan Jesse McWaters konuya olumsuz şekilde yaklaşanlardan: “Makine öğreniminin dinamikleri, tüm finansal işlemleri birbirine ve ağa bağlama konusunda herkesi heveslendiriyor. Fakat ağa aşırı bağlı bir dünya, siber güvenlik risklerine karşı daha savunmasızdır.”

WEP raporunda finansal sistemlerin yöneldiği noktada başarısızlığa hiç yer olmadığından bahsedilmekte. Çünkü ağa bağlı sistemlerde zayıf güvenlik demek, tüm pazarları dize getirebilecek saldırılara karşı savunmasız hale gelmek anlamına geliyor. Bankalar ve diğer tüm finansal kurumlar, bulutta yer alan yapay zeka ile makine öğrenimi çözümlerini büyük bir hızla geliştiriyor ve benimsiyor. Bugünlerde birbirine benzer sistemlere sahip yüzlerce finans kurumu var. Bunların hepsi de kötü niyetli saldırganlar için birer erişim noktası olmaya aday.

WEP bu raporda bir başka tehlikeyi daha ele almış durumda: teknoloji firmaları. Raporda dev teknoloji şirketlerinin finans kurumları ile aşırı yakın bağları eleştirilmekte. Finans kurumları aslında teknoloji şirketlerinin istediği her türden müşteri verilerine sahip yerler. Buna karşın teknoloji firmaları gelecekte tüm küresel finans sistemlerini yönetme potansiyeline sahip olan yapay zekaların geliştirildiği yerler. Bu iki tarafın bilinçsiz şekilde bir araya gelip iş yapması, ileride hem siber güvenlik konularında hem de kişisel bilgilerin yasadışı şekilde kullanılması konularında büyük tehlike oluşuturacak senaryolara yol açabilir denilmekte. Tüketicilerin şimdiden bilinçlenmesi ve büyük şirketlere mümkün olduğu kadar az kişisel veri sağlayacak biçimde online alışkanlıklar edinmeleri raporda öneriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.