btbilgi

Küresel teknoloji araştırma ve danışmanlık firması International Data Corporation (IDC), Türkiye yazılım sektörü ile ilgili yeni bir araştırmanın raporunu yayımladı. ‘Türkiye Kurumsal Uygulama Yazılım Pazarı 2018–2022 Tahmini ve 2017 Üretici Payları’ başlıklı çalışma iddialı ve umut verici sonuçlar sunmakta. Rapora göre Türkiye kurumsal uygulama yazılımları (EAS) pazarı 2022 yılında 405 milyon dolarlık bir değere ulaşmak için, önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 5,1 seviyesinde yıllık bileşik büyüme oranında (CAGR) büyüyecek.

IDC araştırması ERM, CRM, tedarik zinciri yönetimi, operasyon ve uygulama yönetimi, iş analitiği de dahil olmak üzere fonksiyonel pazar harcamalarının 2018-2022 için ayrıntılı bir tahminini sunmakta. IAS, IFS, Infor, Microsoft, Likom, LOGO, Oracle, SAP, Salesforce, Nebim, Mikro, Workcube ve SOFT Bilgi İşlem Danışmanlığı gibi pazarın önde gelen şirketleri ile yapılan çalışma, 2019 yılında kurumsal uygulama yazılımları alanındaki büyümeye işaret etmesi ile dikkat çekici. Bunun ana sebebi olarak da, akıllı uygulamaların ön plana çıkmasıyla birlikte kurumların gelecek yıllarda akıllı ERP’ye daha fazla odaklanacakları yaklaşımı gösterilmekte.

Araştırma raporunda geleneksel lisans pazarının (on-premise), ülkedeki EAS harcamalarına hakim olmaya devam ettiği aktarılmakta. Bu çözümlere yapılan yatırımlar 2017 yılında yüzde 4.5 artarak 299.43 milyon dolara yükselmiş. Bulut tabanlı EAS yatırımları ise aynı dönemde yüzde 8,5 oranında artarak 16.41 milyon dolara çıkmış durumda.

Raporda bir diğer ele alınan pazar olan kurumsal kaynak yönetimi (ERM) yazılımları, 2017 yılında lisanslama ve bakım (L&M) gelirlerinde 172,16 milyon dolara ulaşarak toplamda yüzde 54,5’lik bir paya sahip olmuş. Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımları pazarının ise, yüzde 20,9’luk paya sahip olarak 66.08 milyon dolarla ikinci en büyük EAS pazarı olduğu tespit edilmiş.

Üretici rekabeti açısından ise Türkiye EAS pazarında (bulut EAS gelirleri dahil) SAP (yüzde 44,5 oranla) ve LOGO (yüzde 22,7 oranla) hala pazardaki ilk iki firma. Microsoft ise yüzde 8.2’lik pazar payı ile üçüncü sırada bulunuyor.

Dikey harcama analizinde ise üretim şirketleri 2017 yılında Türkiye’deki en büyük EAS harcamalarını gerçekleştirerek, 91.62 milyon ile toplam piyasa harcamalarının yüzde 29.0’unu temsil etmişler. Perakende sektörü ise 50.11 milyon dolar harcamış ve yüzde 15,9’luk pazar payının sahibi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.