btbilgi

Akıllı telefonlar, tabletler ve online alışveriş siteleri biraraya gelince tüketici alışkanlıkları değişmeye başladı. Bunun etkilerini hala somut şekilde görmeye devam ediyoruz. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) son araştırması, alışkanlıkların dijital yönüne doğru ne kadar hızlı kaymakta olduğunu ifade etmekte. Merkezin yayımladığı 2018 yılının Temmuz ayı verilerine göre internet üzerinden kartlarla yapılan ödemeler toplam 13,8 milyar TL tutarına varmış durumda. 2017 yılı Temmuz ayıyla kıyaslandığında, internetten kartlı ödemelerde yüzde 35 oranında artış gerçekleştiği rapor ediliyor.

BKM verilerine göre, banka ve kredi kartlarıyla temmuz ayında toplam 73,9 milyar TL’lik ödeme yapılmış. Bu tutarın 65 milyar TL’si kredi kartlarıyla, 8,9 milyar TL’si ise banka kartları aracılığı ile gerçekleştirilmiş. Banka kartıyla yapılan ödemelerde, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40 oranında büyüme gözlemlendiği belirtiliyor. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde ise büyüme oranı yüzde 21 olmuş.

Tüketicilerin internet üzerinden en fazla kartlı ödeme yaptığı sektörlerin dağılımı da sırasıyla şu şekilde aktarılmakta:

  • Kamu/vergi ödemeleri: Toplam 2,19 milyar TL ve yüzde 16 pay,
  • Havayolları sektörü: 2,05 milyar TL ve yüzde 15 pay,
  • Seyahat acenteleri: 1,82 milyar TL ve yüzde 13 pay,
  • Elektronik eşya: 1,46 milyar TL ve yüzde 11 pay,
  • Hizmet sektörü: 0,89 milyar TL ve yüzde 6 pay.

İnternette satılan ürün çeşitliliğinin giderek fazlalaşması ve online mağazaların farklılaşma çabaları ile kampanyalar yapması kredi kartı kullanımını arttıran etkenlerden biri. Ayrıca kredi ve banka kartı ile internet üzerinden alışveriş yapma konusu, aynı paralellik ile medyada da bolca yer alıyor. Medya Takip Merkezi’nin (MTM) raporuna göre, kredi kartı konusu Ocak ayından itibaren medyada 36 bin 661 kez haber olarak yer almış. Banka kartları ise 15 bin 761 haberin konusu olduğu ifade edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.