btbilgi

Otomotiv alanında çalışan mühendisler ve firmalar uzun zamandır içten yanmalı motorlar bir alternatif aramakla meşgul. Benzinli ve dizel motorlar yakıt miktarına göre o kadar yüksek performans veriyorlar ki, bu şimdiye kadar pek mümkün olmadı. Büyük ihtimalle elektrikli araçlarla durum değişecek ama arada bir de hidrojen yakıt hücresi gibi alternatif bir teknoloji bulunmakta. Yakın gelecekte tek bir istasyonda hem hidrojen yakıtlı arabalara, hem de tam elektrikli arabalara servis verildiğini görebiliriz. Bu da yenilikçi bir hibrit akışkan batarya teknolojisi ile gerçek olacak.

İskoçya’nın Glasgow Üniversitesi’nde geliştirilen yeni batarya, normalde yakıt sağlama konusunda birbirleri ile uyumsuz hidrojen ve elektrikli araçların tek bir tesisten yakıt almalarını mümkün kılacak. Leroy Cronin tarafından liderlik edilen araştırma ekibi, iki tür yakıtı da aynı anda sunabilecek bir teknoloji planlamış. Bu bataryada iki elektrot tarafından tutulan bir yüzeyden geçen akışkan sıvı, iyon tutulması sayesinde elektrik üretimini gerçekleştiriyor. İşin ilginç kısmı, bu teknik aynı zamanda standart bir hidrojen yakıt hücresi gibi de kullanılabilmekte. İçindeki sıvı bitince yeniden doldurulup üretime devam edilebiliyor.

Ekibin batarya sisteminde kullandığı sıvı, nanomoleküllerden oluşmakta ve çok büyük miktarda enerji depolayabilmekte. Bu enerji istenirse hidrojene dönüşütülüyor, istenirse elektrik üretilip dışarıya aktarılıyor. Batarya içindeki sıvı çok kısa sürede yenilenebildiği için, şarj istasyonlarında araçların fazladan bekleme yapmaları da gerekmeyecek. Aynı pompadan iki yakıt türü de aynı anda verilebilmekte. Böylece istasyonların iki türde arabaya da hızlı servis vermesi mümkün. Ayrıca acil durumlarda veya şehir merkezlerinden uzak yerlerde, birden fazla tür yakıt seçeneğinin aynı anda sunulabilmesi lojistik aşamasında büyük esneklik sağlayacak denilmekte.

Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council – ERC) ile Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi (Engineering and Physical Sciences Research Council  – EPSRC) tarafından desteklenen bu projenin hayata geçirilmesine daha var. Ama yenilenebilir enerji ile desteklenen temiz alternatif yakıtların yaygınlaşmasında çok işe yarayacağı kesin. Araştırma ile ilgili ayrıntılı bilgiler, ‘Nature Chemistry’ jurnalindeki bilimsel makalede bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.