btbilgi

Outdoor ve spor kıyafet üreten Vollebak firması, 2017’de dünyanın ilk güneş enerjisi ile elektrik toplayan montunu üretmişti. Zamanın en teknolojik kıyafeti olduğu iddia edilen montun üzerine, Vollebak şimdi de mucize materyal ‘grafen’den imal edilmiş bir mont ile kendi çıtasını yükseltmeyi başarmış durumda. ‘Graphene Jacket’ ismindeki ürün o kadar yenilikçi ki, “Yarı mont, yarı bilim deneyi” sloganı ile lanse ediliyor.

Grafen materyali 2010 yılında bir Nobel Ödülü kazanmıştı. Karbon bazlı grafit madeninin en ince hali olan grafen, o zamandan beri üretilmekte ve ilginç projelerde kullanılmakta. Her ne kadar işlenmesi halen zor da olsa, keşfedilmekte olan farklı yetenekleri ile biliminsanlarını şaşırtmaya devam ediyor. Bu mont ise grafen nanoplatelet parçalarının poliüretan materyali ile birleştirilip, çok ince bir yüzey oluşturulması sayesinde hayata geçirilmiş. Bu yüzey iç tarafta çok ince bir plastik yüzeye dikilmiş ve dünyanın en orijinal kıyafetlerinden biri ortaya çıkmış.

Grafen kaplama altındaki plastik yüzeye neredeyse hiç ağırlık eklemiyor, çünkü zaten kendisi 1 gramdan hafif. Buna rağmen tahmin edilemeyecek özelliklere sahip. Mesela ısı ve enerji dengelemesi yapıyor, giyen kişinin vücudunun her yerinin eşit şekilde ısınmasını sağlıyor. Sıcak bölgelerden soğuk bölgelere ısı aktarımı yapabiliyor, bunun da ötesinde monta delinmeye ve yıpranmaya karşı ekstra direnç kazandırıyor. Aynı anda hem gaz/sıvı/bakteri geçirmez özelliğe, hem de nefes alabilen bir atomik yapıya sahip. Böylece vücutta oluşan aşırı nemi de dışarıya atabilmekte.

Vollebak bu montu şu anda saha testleri amacıyla sınırlı miktarda kullanıcıya satışa sunmuş durumda. Zaten 595 Euro’luk fiyatı ile herkesin düşünmeden almak isteyeceği bir fiyat bandında bulunmuyor. Grafen zor üretildiği ve işlendiği için ürünün yüksek fiyatı şimdilik normal. Firma üretimi artırıp farklı şekillerde kullanımını garantiledikten sonra, bu materyal ile üretilmiş daha çok kıyafet göreceğimiz kesin. Grafen’in artık laboratuvarlardan çıkma ve gerçek dünyaya sunulma zamanı gelmiş gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.