btbilgi

Siber güvenlik alanında karmaşık ve yaygın tehditler ardı ardına gelirken, spam saldırılar gibi klasik tehlikeler de bir türlü sona ermiyor. Kaspersky Lab’ın ‘2018’in 2. Çeyreğinde Spam ve Kimlik Avı’ (Spam and Phishing in Q2 2018) raporu bize bu konuda en güncel bilgileri vermekte. Rapora göre dünya çapındaki e-posta trafiği içinde spam e-posta oranı yüzde 50. Spam e-posta kaynağı olan en büyük ülkeler sırası ile Çin, ABD ve Almanya. Türkiye ise Vietnam’ın ardından spam oluşturan ülkeler arasında sekizinci sırada yer almakta.

Raporda küresel spam e-posta trafiği ile ilgili başka bilgiler de verilmekte. Mesela 2018’in ikinci çeyreğinde spam miktarının en yüksek olduğu ay yüzde 51 oran ile Mayıs olmuş. Küresel e-posta trafiğinin yarısı spam olmasına rağmen, bu oran 2017’nin son çeyreğindeki ortalama değerden 2,16 puan daha düşük. Yine de bu tipteki e-posta saldırıları yeterince zarar verebiliyorlar. Zararlı e-postaların en çok hedef aldığı ülkeler arasında birinci sırayı uzun zamandır Almanya almakta. Onu sırası ile Rusya, Birleşik Krallık, Brezilya ve İtalya taki petmekte. Türkiye aynı spam e-spota yaratan Top 10 ülke arasında olduğu gibi, onuncu sıra ile zararlı e-postalardan en çok etkilenen ülkeler listesinde de yerini almış durumda.

Araştırmada spam e-posta dışında 2018’in ikinci çeyreğindeki en ciddi diğer siber tehlikeler, kimlik avı saldırıları ve kriptopara madenciliği saldırıları olarak açıklanmakta. Kimlik avı saldırılarının ana hedefleri küresel internet portalları ve içinde bankalar, ödeme hizmetleri ve internet mağazalarının yer aldığı finans sektörü olarak belirtilmekte. Finansal kurumlara yönelik saldırılar 2018’in ilk çeyreğine göre 8,22 puan düşmüş ve yüzde 35,7 olarak saptanmış. BT şirketlerinin bu saldırılardaki payının ilk çeyrekteki yüzde 12,28’in üzerine çıkarak yüzde 13,83’e yükselmesine özellikle dikkat çekilmekte.

2018‘in ikinci çeyreği döneminde karşılaşılan tüm saldırıların yüzde 21,1’i bankaları, yüzde 8,17’si e-ticaret sitelerini ve yüzde 6,43’ü ödeme sistemleri hedef almış. Bu tabloya göre finansal hizmetlerle ilgili saldırılar, tüm saldırıların üçte birinden fazlasını oluşturmakta. Bu dönemde kimlik avı saldırısına uğrayan kullanıcı oranı en yüksek ülke Brezilya (yüzde 15,51 ile). Onu sırasıyla Çin (yüzde 14,44 ile), Gürcistan (yüzde 14,44 ile), Kırgızistan (yüzde 13,6 ile) ve Rusya (yüzde 13,27 ile) takip etmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.