btbilgi

Elektronik cihazlara, akıllı telefonlara, online hesaplara girmek için herkes şifre kullanıyor. Ne yazık ki herkes karmaşık ve çözmesi zor şifreler kullanmıyor. Dashline tarafından yapılan güncel bir araştırmaya göre bir kullanıcının ortalama olarak 90 çevrimiçi hesabı bulunuyor ve her bir hesap hatırlanması gereken yeni bir şifre anlamına geliyor. Kullanıcıların yüzde 89’u ise dijital hayatlarını basitleştirmek adına her hesabı için sürekli aynı şifreyi ya da iki şifreden birini kullanıyor. Veri sızıntılarının yüzde 80’inin kaynağı da zayıf şifreler olarak görülüyor. Peki şifreler ile uğraşmak istemeyen veya daha fazla güvenlik arayan kullanıcı hangi teknolojilere bakmalı?

Şu anda kullanımda olan veya yakın gelecekte şifre zorunluluğunu tamamen ortadan kaldıracak yeni kullanıcı tanıma ve onaylama teknolojilerini Komtera Teknoloji şöyle sıralamış:

Fizyolojik Biyometri

Fizyolojik biyometri kullanıcıların fiziksel özelliklerini temel almakta. Kullanıcı ismi ve şifre kombinasyonu yerine yüz, parmak izi, iris veya DNA taraması gibi her insanın kendine has özellikleri kullanılmakta. Bu yöntem günümüzde akıllı telefon, akıllı hoparlör ya da tablet gibi cihazlarda kullanıcı erişimi için kullanılmakta. Ayrıca vatandaşlık hizmetleri de olmak üzere pek çok online serviste, finansal işlemlerde ve ev kapılarında da bulunabiliyor.

Davranışsal Biyometri

Davranışsal biyometri kişilerin günlük ve tekrarlayan aktivitelerini takip ve analiz etme üzerine kurulmakta. Nasıl yazı yazdığımız, nasıl yürüdüğümüz gibi davranışları veya kalp atışlarımız, beyin dalgalarımız gibi kişiye has özelliklerden yararlanıp bir dijital imza oluşturulmakta. Makine öğrenme algoritmalarına dayalı çalışan bu teknoloji, her kullanıcı için çok boyutlu bir profil üretiyor ve bu da onay mekanizmalarında kullanılıyor.

Yapay Zeka İle Profilleme

Yapay zeka teknolojileri, çevrimiçi hesaplara giriş zamanı, lokasyon ve cihaz bilgisi gibi özelliklerle belli bir kullanıcı profili oluşturabiliyor. Böylece anormal davranışları, asıl kimliğe uyumsuzluklardan yola çıkarak tespit ediyor. Ardından gerçek kullanıcıyı taklit etmeye çalışan kişilerin erişim izinlerini değiştiriyor ya da kaldırıyor. Henüz gelişiminin ilk evrelerinde bulunsa da, yapay zekanın kimlik doğrulama için kullanılması fikri giderek daha popüler olacak.

Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama

İki veya daha fazla faktörlü kimlik doğrulama kullanıcılar için ek bir güvenlik katmanı sağlamakta. Genelde önceden kabul edilmiş mail adresi, SMS ya da mobil uygulamalarda tek kullanımlık kod oluşturma şeklinde çalışıyor. Bu yöntem ile değişik servis sağlayıcıları, kaydedilmiş telefon numarasına örneğin kısa mesaj yolu ile tek kullanımlık bir şifre gönderiyor. Bu şifre ile hesaba giriş ya da başka bir dijital işlem yapılabiliyor.

Mobil Kimlik

Son zamanlarda yaygınlaşmaya başladığını gördüğümüz mobil kimlik uygulamaları, kullanıcıların farklı bilgilerinin kombinasyonu ile oluşturulmakta. Bunların arasında geleneksel kimlik bilgilerinin dışında fiziksel ve davranışsal biyometri, kullanılan cihaza ait bilgiler ve coğrafi konum gibi veriler de yer alabilmekte. Özellikle mobil cihazların ve akıllı telefonların yaygınlaşması, bu türden anlık veri içeren kullanıcı onay tekniklerinin geliştirilmesine fırsat vermiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.