btbilgi

Dünyanın en başarılı Apple analisti olarak bilinen Ming-Chi Kuo, yine ilginç tahminlerde bulundu. Halen TF Uluslararası Menkul Değerler (TF International Securities) Kuo, Apple’ın geleceğin sürekli büyüyen hizmetlerde, Apple Car araç projesinde ve artırılmış gerçeklik (AR) gözlüklerinde olduğuna inanıyor. Firma son finansal raporunda servis bölümünün yüzde 31 büyüdüğünü ve buradan 9,5 milyar dolarlık gelir elde ettiğini açıklamıştı. Fakat Apple’ın ana gücü hala çok iyi donanım ürünleri geliştirmesinde yatmakta.

Analist Kuo’nun yeni öngörülerine bakılırsa, firmanın Apple Car projesi ilerlemeye devam ediyor. “Project Titan” diye de anılan bu ürünün 2023-2025 yılları civarında ortaya çıkartılacağı öngörülmekte. Apple’ın araç donanımı üreteceği en az 5-6 yıldır konuşulan ama bir türlü resmi şekilde onaylanmamış bir haber. Bazı kaynaklar Apple’ın aslında donanım (veya araba) değil, sadece CarPlay’e benzer yazılım/servis çözümleri üzerinde çalıştığını iddia etmekte. Bazı kaynaklar ise Kuo gibi hem yazılım hem de donanım tarafında birşeyler göreceğimizi tahmin ediyor.

Kuo bu tahminin arkasında yatan sebepleri şöyle sıralamış:

  • Yeni teknolojiler tarafından yeniden tanımlanmakta olan otomasyon sektöründe, potansiyel olarak büyük yenileme talepleri meydana çıkmakta. Buradaki gelişim Apple’ın 10 sene önceki liderlik ettiği akıllı telefon pazarının oluşumunu andırmakta.
  • Apple’ın önde gelen teknoloji avantajları (artırılmış gerçeklik gibi) otomobil kavramını yeniden tanımlayarak, Apple Car ürününü benzerlerinden büyük ölçüde farklılaştıracaktır.
  • Apple firması bir araç çözümü ile otomobil pazarına girerse, servis bölümü çok ciddi şekilde büyüyecektir.
  • Apple şu anda donanım, yazılım ve hizmet entegrasyonu açısından, hem tüketici elektroniği hem de otomotiv sektöründeki mevcut firmalardan daha iyi bir iş çıkartabilir.

Apple için artırılmış gerçeklik gttikçe daha fazla önem arzetmeye başladı denilebilir. En yeni cihazlarında sunduğu AR Kit, firmanın artırılmış gerçeklik teknolojilerine yatırım konusundaki kararlılığını göstermekte. Analist Kuo Apple’ın 2020 civarında bu altyapını üzerine bir de donanım ürünü oturtacağına inanmakta. Bu da yeni bir AR gözlük projesi olarak görülüyor. Apple o zamana kadar yazılım ve altyapı kısmını mükemmeleştirmiş olacak, yapılacak ideal hareket iyi tasarlamış bir gözlük ürünü ile akıllı telefonlarını birleştirmek denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.