btbilgi

Oxford Üniversitesi’de yapılmış bir araştırma, gelecekteki iş gücünün alacağı şekli ortaya koymakta. “The Future of Employment” başlıklı çalışmaya göre ABD’deki işlerin yaklaşık yüzde 47’si 20-30 yıl içinde yapay zeka tarafından yapılıyor hale gelecek. Peki acaba hangi meslek grupları en büyük tehlike altında? Digital Trends yapay zekanın yerine geçme ihtimal yüksek olan ilk 10 mesleği şu şekilde listelemiş:

Avukatlar

Bu meslek için geleceğe bakmaya bile gerek yok, günümüzde hukuk şirketlerinin yapay zeka kullanmakta olduğunu biliyoruz. Poliçe taramadan analize, doküman kontrolünden kontrat oluşturmaya kadar en rutin ve basit işleri makineler yapabilmekte. Bu alanda ileride düz memurlara değil, makinelerin yapacağı daha karmaşık işleri programlayabielcek, hukuk ve algoritma bilen uzmanlara ihtiyaç olacak.

Veri Girişi Memurları

Veri girmek her ne konuda olursa olsun sıkıcı bir görev. Neyse ki bilgisayarlar artık imaj tanıma ve analiz teknikleri sayesinde bu tekrarlayan giriş işlerini daha iyi yapabilmekte. Ayrıca bu sayede insan kaynaklı hatalı veri girişleri de mininuma indirilebilecek. İnsanlar ise veri girişinden veri analizi tarafına kayacaklar, bunun için eğitim almaya şimdiden başlamak gerekiyor.

Gazeteciler

Burada bahsedilen şey aslında araştırmacı gazetecilikten çok, web ve dijital ortamları tarayıp bir konu hakkında bilgi toplayıp bir metin ortaya çıkartabilmek. Medya firmaları rekabetçi konumlarını korumakta zorlanıyorlaar, yapay zekalar ise her geçen gün metin tanıma, çeviri ve oluşturma konusunda ilerliyor. Öyle bir zaman gelecek ki firmalar insan editörler yerine makineleri tercih etmeye başlayacak.

Şoförler

Yapay zeka ve otonom teknolojinin bu iş kolunu tamamen haritadan sileceği kesin gibi. Her ne kadar robot araçların mükemmel hale gelmesine biraz daha zaman olsa bile, o vakit hızla yaklaşıyor. Otonom arabalar henüz şehir içi kaotik trafiğe uygun olmasa bile, en son nesil arabalardaki sürüş destek sistemleri otobanlarda hiç sorunsuz yol almayı çoktan başarmış durumda.

Aşçılar

Büyük ihtimalle yaratıcı yemek ve gurme mutfağı konusunda her şeyi robotlara bırakamayacağız. Fakat yine tekrarlayan, özel bir beceriye ihtiyaç olmayan gıda maddelerinin yaratılmasında robot şefler ve otomasyon sistemleri devreye girmeye başladı bile. Makineler birbirinin aynı görünen yemekleri insan aşçılardan daha hızlı ve aynı kalitede hazırlayabilir hale gelecekler.

Finans Analistleri

Dünya üzerinde kaç tane finans uzmanı tüm ekonomilerin mikro ve makro verilerini topayıp, sezgisel şekilde en doğru seçenekleri sunabilir? Büyük veri ve veri analizi denildiğinde, özel geliştirilmiş ileri seviye yapay zekalar bu işi insanlardan çok daha iyi yapabilecekler. Tek gereken şey, onlara gerekli algotimaları vermek ve doğru soruları sorabilmek olacak.

Çağrı Merkezi Görevlileri

Eğer şimdiye kadar gördüümüz chatbot örneklerinden çıkartmamız gereken bir şey varsa, o da gelecekte çağrı merkezi görevlisi diye bir meslek var olmayacağı. Chatbot uygulamaları tüketicinin dediğini anlayabiliyor, doğru kanala yönlendirebiliyor ve hatta alışveriş yaparken ürün seçmede bile yardımcı oluyorlar. Psikolojileri bozulmuyor ve moralleri düşmüyor, 7/24 çalışabiliyorlar. Ya insan görevliler?

Sağlık Görevlileri

Japonya gibi nüfusu yaşlanan ülkeler için doktorlar ve hemşirelerin yerine yapay zekalar ve robotların geçmeye başlaması büyük önem arzediyor. Her ne kadar doktorların işleri konusunda acil bir endişe olmasa bile, yapay zekalar hastalık teşhis konusunda gittikçe daha iyi oluyorlar. Gençler ise yaşlılara bakmak istemiyor, o yüzden hepsinin yerini insansı robotlar rahatlıkla alabilir.

İnşaat İşçileri

Bu alanda sadece inşaat işçileri değil, her türlü tekrarlayan fiziksel hammaliyet gerektiren iş tehlikede. Robotlar yenilikçi uzantılar ve nesne tanıma algortimaları ile duvar örme, prefabrik ev inşa etme gibi tekrarlayan işleri çok daha kolay yapabiliyorlar. Üç boyutlu yazıcı teknolojilerinin robotik ile birleşmesi, her seferinde inşaat sektörünün ufkunu açan uygulamalarla sonuçlanıyor.

Sanatçılar

Eğer dünyanın en yaratıcı meslek alanlarından diye tahmin edeceğiniz sanatın makinelerin eline düşmeyeceğini zannediyorsanız, tekrar düşünün. Her ne kadar bu saha hiç bir zaman tam anlamı ile yapay zekanın elinde olmayacaksa bile, hala tehlike mevcut. Makineler şimdiden müzik ve resim yapabiliyor, edebiyat eserleri oluşturabiliyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.