btbilgi

Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda birbirinden ilginç projeler ve fikirler görmeye devam ediyoruz. Bunlardan sonuncusu, fonlaması devam eden Etkinbot Akıllı Böcek Robotik Eğitim Kiti. Bu robot çocuklarımızın sadece teknoloji kullanıcısı değil, aynı zamanda geliştiricisi olmaları yönündeki projelerden biri olarak dikkat çekiyor. Modern teknoloji çağında en önemli işlerden bazıları robotik, kodlama ve elektronik. İşte robot bu alanlardaki baz seviye STEM eğitimlerini eğlenceli oyunlara çevirerek sunuyor.

Çocukların evde STEM eğitimine destek: Etkinbot Akıllı BöcekTamamen yerli üretim bir robotik eğitim kiti olan Akıllı Böcek için çalışmalar Mart 2017’de başlamış. Kitin geliştirme ve üretim süreçleri ise Temmuz 2018’de sonuçlanmış. Kit bir uğur böceğini andıran ana robot gövdesi ve yanında gelen ek elektronik Arduino sensör parçalarından oluşuyor. Robotun üzerindeki genişletme pinleri sayesinde harici bir elektronik geliştirme kartına ihtiyaç kalmıyor. Okuma yazma bilen tüm çocuklar yabancı dil engeli olmaksızın kiti kullanabilmekte. Kitin basit arayüzlü eğitici kontrol programı sayesinde çocuklar senaryolar oluşturabiliyor ve oyun oynarken bir yandan da öğreniyorlar.

Kitle oynanan oyunlar sırasında oluşturdukları senaryolar ile çocuklar temel kodlama algoritmalarını ve sensörlerin çalışma mantığını öğreniyorlar. Akıllı Böcek ile oynadıkça ve öğrendikçe, çocuklar kaynak kodlarını okumaya başlıyor ve ilerleyen süreçlerde kendi kodlarını yazabiliyorlar. Etkinbot Akıllı Böcek Eğitim Kiti yerleşik olarak kullanıcı butonu, reset butonu, buzzer, USB girişi, RGB Led, uyarı Ledleri, çizgi izleme sensörleri ve geliştirme pin setleri özellikleri ile tasarlanmış.

Çocukların evde STEM eğitimine destek: Etkinbot Akıllı BöcekKit STEM eğitim programı kapsamında, özel okullar, devlet okulları, özel kurslar ve maker atölyelerinde verilen robotik, kodlama, elektronik  ve Kendin Yap (Maker) eğitimlerinde kullanılmak üzere planlanmış. Arıkovanı kampanya sayfasında verilen bilgiye göre Akıllı Böcek prototipleme ve test aşamalarından gemiş. Gerekli tüm üreticilerle anlaşmalar yapılmış ve firma üretime hazır. Kampanya sayesinde toplanacak fon ile kalıp üretimi, seri üretime yönelik elektronik komponentlerin temini, elektronik devre kartlarının basılması, dizgi işlemlerinin yapılması ve kutu üretimleri gerçekleştirilecek. Kitin kendisi 450 TL ve ek aksesuarları 120-275 TL arasındaki fiyatlarla önsipariş edilebiliyor

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.