btbilgi

Star of Bosphorus Veri Merkezi, olası bir depremde operasyonun devamlılığını sağlamak üzere özel olarak tasarlanmış az miktarda tesisten biri. NGN firması deprem anında binanın tamamının korunmasının sağlandığı sismik izolasyon teknolojisi ile Türkiye’de ilk olduklarını belirtmekte. Bu teknoloji son 2 bin 500 yıl içindeki sismik olayların korelasyonu dikkate alınarak tasarlanmış ve dünya çapında deprem etkisini en aza indirmeye yönelik olarak tasarlanmış sayılı veri merkezinden biri.

Veri merkezi binası için seçilen sismik performans hedefleri, geleneksel sistemlerle inşa edilen tipik binaların ötesinde bir noktada. Hatta Star of Bosphorus Veri Merkezi’nin inşa standartları, TIER standartlarına göre tasarlanan veri merkezlerinde kullanılan hedeflerden de ileride denilmekte. Tesis binlerce yılda bir rastlanacak en büyük depremlere dahi dayancak şekilde inşa edilmiş. Böyle bir felaket oluşması durumunda bile faaliyetlerine devam edeceği ve herhangi yıkıcı bir hasar meydana gelmeyeceğine garanti veriliyor.

Star of Bosphorus Veri Merkezi’nin yapısal ve sismik izolasyon tasarımı için geliştirilen teknikler, 25-29 Haziran 2018’de ABD’nin Los Angeles şehrinde gerçekleştirilen Amerikan Ulusal Deprem Mühendisliği Konferansı’nda sunulmuş. Ayrıca veri merkezi uluslararası danışmanlık firması ARUP tarafından yapılan bağımsız bir değerlendirmeden de geçer not almış.

NGN’in Sismik Yalıtım Başdanışmanı, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Barış Erkuş konuyla ilgili olarak şu açıklamada bulundu: “Star of Bosphorus Veri Merkezi’ni gerçek anlamda eşsiz kılan asıl özellik; tesisin sismik tasarımı. Veri merkezinin bulunduğu lokasyon aktif deprem bölgesinde yer aldığından, tesis için müşterilere en iyi hizmeti sağlayacak, mümkün olan en iyi sismik koruma sisteminin uygulanmasına karar verildi; hizmetlerin operasyonel açıdan sürekliliği esas alınarak gerekli çalışmalar yapıldı. Star of Bosphorus Veri Merkezi’nin hem yapısal ve sismik tasarımının hem de tüm tesis tasarımının yeni yaklaşımlar getirdiğine ve gelecekteki projeler için yeni bir standart oluşturduğuna inanıyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.