btbilgi

Uber firmasının yeni duyurduğu özellik, hem iş hem de kişisel hesabı bulunanların çok işine yarayacak. Herkes Uber’i akşam eğlenceden eve dönmek için kullanmıyor. Uygun fiyatları ve yerine göre taksiden daha iyi erişilebilirliği sayesinde, evden işe veya toplantılara gitmek için de insanlar bu servisi kullanmakta. Eğer siz de iki ayrı hesabı olanlardansanız, ikisini birbirine karıştırıp kendi kendinize sorun yaratmanız çok mümkün. İşte yeni özellik bu türden hataları engellemek için düşünülmüş.

Özelliğin adı “Profile Recommendations” ve arka planında makine öğrenme altyapısı çalışmakta. Uber’in İş Bölümü Küresel Müdürü Ronnie Gurion bu özelliği şu sözlerle açıklıyor: “Makine öğrenme sayesinde, Uber kullanıcıların gideceği yere göre hangi profilini ve hangi ödeme şeklini seçmesi gerektiğini saptayabiliyor. Buna göre de en uygun hesap önerisi yapılabiliyor.”

Firmanın devasa miktarlarda kullanıcı, yolculuk ve şoför verisini devamlı analiz etmekte olduğu biliniyor. Yeni özellik de işte bu veri analizinin öğrenme algoritmalarına dayanmakta. Gerçi özelliğin her denemede yüzde 100 başarılı olacağının garantisi verilemiyor. Çünkü bir kullanıcının nereye ne amaçla gittiği her zaman yapay zeka tarafından anlaşılamayabilir. Fakar Uber sistemin ortalama yüzde 80 doğrulukla çalıştığını iddia etmekte. Öneride hata yapılan yüzde 20 kısmın verisi de bir sonraki hesaplama için bir deneyim kabul edilip değerlendirilecek.

Bununla birlikte gelen bir başka özellik ise yolculuk muayene görevlisi. Kurumsal hesaplar için geçerli bu özellikte, Uber kullanan çalışanın hesabı, gittiği yerler ve yaptığı yolculuklar atanmış bir başka çalışan tarafından kontrol edilebilmekte. Tuhaf duran veya amacından farklı kullanıldığı düşünülen kurumsal seyahatler işaretlenip rapor edilebilecek. Kullanıcı bu işaretlenen seyahatleri kendi akıllı telefon uygulamasında görecek ve eğer bir hata varsa düzeltilebilecek. Bu özellik hem çalışanlar hem de yöneticiler için daha fazla şeffaflık, zamandan tasarruf ve yanlış anlaşılmaları kolayca düzeltme imkanı demek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.