btbilgi

İnternet üzerindeki en büyük streaming müzik dinleme platformlarından Spotify kullanıcılarına hem bedava, hem de ücretli servis sunuyor. Bedava müzik dinleyenler, şarkıların arasında reklam dinlemek durumunda. Platform böylece sanatçılara ödediği teliflerin bir kısmını bu şekilde reklamverenlerden çıkartabiliyor. Ama kullanıcılar açısından bu zorunlu reklam dinleme kısmı çok keyifsiz. İşte platform şimdi bu durumu biraz da olsun rahatlatabilmek için yeni bir özellik duyurdu.

Şu anda testleri Avusturalya’da devam etmekte olan “Active Media” isimli özellik, zorunlu şekilde konulan alakalı alakasız reklamları değiştirebilmeyi sağlıyor. Servisi ücretsiz kullananlar, şarkıların arasında aynı radyodaki gibi hala reklam dinlemek zorunda. Ama en azından artık farklı bir reklama geçerek, belki de kendilerini ilgilendiren bir reklama rastlayabilecekler. Bu özellik mobilde sesli reklamlar ve web ortamında hem sesli, hem de video reklamlar için geçerli olacak.

Spotify küresel partner çözümleri müdürü Danielle Lee bu özelliği AdAge sitesine ayrıntıları ile anlatmış. Verilen bilgiye göre “Active Media” özelliği, platformun popüler “Haftalık Keşif” (Discover Weekly) özelliğine bir parça benzetiliyor. Spotify yeni reklam değiştirme özelliği sayesinde kullanıcılarının hangi konularla ilgilendiğini daha iyi saptayabilecek. Bu da kullanıcılara ve reklamverenlere yarayacak bir süreç. Ücretsiz kullanıcılar direk ilgilerini çekecek reklamlara yönlendirilecek, reklamverenler ise Spotify kampanyalarını optimize edip daha iyi geri dönüşler alabilecekler. Reklamverenlerin atlanmış veya değiştirilmiş reklamlar için boşuna para ödemeyecekleri de verilen bilgiler arasında.

Lee “Active Media” özelliği hakkında şunları söylüyor: “Eğer bu özelliği kullanarak streaming servisimizi daha akıllı yaparsak, dinleyicilere daha özelleşmiş bir deneyim sunabiliriz. Bir yandan da reklam veren markalarımızın aldıkları sonuçlar da iyileşecektir. Active Media’yı reklam deneyimi açısından, aynı kullanıcılarımızın çok sevdiği özelleşmiş Discover Weekly gibi konumlandırmak niyetindeyiz”. Avusturalya testleri tamamlandıktan sonra, özelliğin kademeler halinde tüm dünya üzerindeki ücretsiz Spotify kullanıcılarına açılması hedeflenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.