btbilgi

Bazı insanlar iş yerinde müzik dinlemenin enerjilerini artırdığını söyler. Bazıları ise bu sayede  daha verimli olduklarını. Peki çalışırken müziğin etkisi acaba nasıl oluşuyor? 2012’de yapılmış bir araştırma müziğin iş başındayken bilgiyi kategorilendirme ve hafızada tutma becerisini engellediğini savunuyor. Daha yeni başka araştırmalar ise farklı sonuçlara erişmiş durumda. Yani iş yerinde doğru müziğin verimi artırdığı iddia edlmekte.

ABD’deki Miami Üniversitesi’nde bu konuda çalışmalar yapan müzik eğitimi ve terapisi profesörü Teresa Lesiuk, müziğin iş verimini artırdığı yönünde bulgulara sahip olduklarını aktarmakta. Lesiuk insanların sevdikleri müzik eşliğinde çalıştıklarında, yüzde 90 oranla daha fazla pozitif deneyim edindiklerini saptadıklarını ifade ediyor. Sevilen bir şarkıyı dinlemenin insanları sakinleştirdiği, ortamı yumuşattığı ve ruh halini olumlu deneyimleri alacak şekilde düzenlediği düşünülmekte.

Lesiuk bu konuda şunları söylüyor: “Çalışmalara göre uygun ruh haline girdğinizde daha fazla seçeneğe daha açık hale geliyorsunuz. Dikkatinizi tek bir noktaya zorunlu şekilde limitlemiyorsunuz. Ayrıca bu ruh halinin yaratıcı problem çözmeye de iyi geldiğini düşünüyoruz”. Lesiuk müziğin beyindeki mutluluk merkezini tetiklediğini hatırlatıyor. Bu da beyindeki bir diğer önemli nokta olan düşünce merkezine sinyal yollayarak etkide bulunmakta. Bu türden bir tetiklemenin kişinin düşünce yapılarını değiştirebildiğine inanılıyor.

Yapılan denemelerde iş yerindeki verimin sadece müzik dinlemekle alakası olmadığını da saptamışlar. İşin bir de profesyonellik boyutu bulunmakta. Bulgularına göre eğer bir kişi yaptığı işte zaten çok iyiyse, müzik dinlemek sadece ruh halini iyileştirmeye yarıyor ve genel verimliliğe pek katkıda bulunmuyor. Eğer kişi yaptığı işte ortalama seviyedeyse müziğin verime büyük ölçüde katkısı bulunuyor. Eğer kişi bir işi yeni yeni öğreniyorsa ve acemiyse, müziğin sadece keyfi artırma kısmında etkisi var, verimlilik artışında değil. Araştırmanın bulguları ‘Sage Journals’da yayımlanmış makalede bulunabilir.

2017’de ‘Quantitative Biology’ jurnalinde yayımlanan bir başka bilimsel makalede de benzer bir sonuca varılmış durumda. Özellikle kişiye göre seçilmiş müziğin dikkat toplama, yapılan işte tutarlılık, tahmin becerisi ve yaratıcı düşünme noktalarında olumlu etkide bulunduğu belirlenmiş. Ama müziğin işe yaramadığı yerlerde var. Mesela görsel dikkat, sözcük hafızası, mantıklı düşünme, telkin ile sonuca ulaşma, stres farkındalığı gibi konularda o kadar da etkili değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.