btbilgi

Samsung firması bu hafta yaptığı tanıtım ile yeni amiral gemisi akıllı telefonu Galaxy Note 9’u gösterdi. Samsung bu yeni cihazla hem eski müşterilerinin cihazlarıı yenilemek, hem de diğer markalardan pay çalma konusunda pek iddialı. Fakat akıllı telefon müşterileri firma kadar heyecanlı olmayabilir. Yeni bir anket müşterilerin Galaxy Note 9’la değil, Apple’ın bu sene içinde duyuracağı iPhone cihazları konusunda daha heyecanlı olduklarını ortaya koymuş durumda.

PCMag’ın 1.555 okuyucu ile yaptığı araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde 42’sinin bu sene en merakla beklediği telefon “iPhone 9/iPhone 11/iPhone XI/iPhone SE 2”. Bu durum Eylül ayında yapılmsı planlanan iPhone açıklamasının daha şimdiden büyük ilgi uyandırdığına işaret etmekte. Galaxy Note 9 modelini bekleyen tüketicilerin oranı ise yüzde 24 civarında kalmış. Tüketicilerin merakla bekledikleri cihazlar arasında üçüncü sırada yüzde 7 oranla Google Pixel 3, dördüncü sırada yüzde 4 oranla LG V30 ve beşinci sırada yüzde 3 oranla Huawei Mate 20 var. Ankete katılanların yüzde 11 gibi bir kısmı ise bu cihazların hiçbiri ile ilgili duyurulara ilgi göstermediğini söylemiş.

Yine de Samsung için iyi bir haber var. Galaxy Note 9 modelini beklediklerini söyleyen tüketicilerin yüzde 76 kadarı zaten bir diğer Samsung akıllı telefonuna sahip. Bu kişilerin yüzde 8 kadarı ise bir iPhone cihazına sahip olduğunu belirtmiş. Yani Samsung bu seneki amiral gemisi ile bir miktar Apple takipçisini kendi tarafına çekebilir.

Galaxy Note 9 dışında Samsung tanıtım toplantısında duyurulan akıllı saat modeli Galaxy Watch ve ev için tasarlanmış dijital asistan hoparlörü Galaxy Home da, firmanın Apple’dan müşteri çalma çabalarında büyük rol oynayabilecek cihazlar. Galaxy Watch modeli LTE özelliği ile telefondan bağımsız çalışma becerisi sayesinde direk olarak Apple Watch saatine rakip. Galaxy Home hoparlörü de yine Apple’ın HomePod’una, Google Home Max’ına ve Amazon’un Alexa cihazlarına rakip olması için planlanmış. Cihazların hepsi Samsung’un kendi akıllı asistanı Bixby altyapısını kullanıyor olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.