btbilgi

Küresel siber güvenlik firması Trend Micro, birkaç senedir düzenlemekte olduğu Capture the Flag (CTF) yarışmasının dördüncüsünü duyurdu. Dünya çapında yüzlerce takımın katılacağı yarışmada katılımcılar siber suçlar, hedefli saldırılar, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve sektörel kontrol sistemleri gibi alanlarda becerilerini sergiliyorlar.

Online eleme ve final olmak üzere iki tur şeklinde yapılacak CTF yarışmasının ilk turu 15-16 Eylül tarihlerinde düzenlenecek. Online elemeden oluşan ilk turda, takımlar farklı siber güvenlik problemlerini ne kadar hızlı çözebileceklerini ortaya koyan sorulara yanıt verecek. İlk ona giren takımlar ise; 15-16 Aralık’ta Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleştirilecek finallere gitmeye hak kazanacak. Birinci olan takım 9 bin dolar ödülün yanında, takımın her bir üyesi de ‘Sıfırıncı Gün Girişimi Ödül Programı’nda kullanmak üzere 15 bin puan kazanacak. İkinci ve üçüncü takımlar da sırasıyla 3 bin dolar ve 2 bin ödül puanı kazanacak.

Trend Micro CEO’su Eva Chen konuyla ilgili açıklamasında “Çok daha güçlü profesyonellere ihtiyacın gittikçe arttığını fark ettik. Bunun neticesinde dört yıl önce Capture the Flag’in global organizasyonu ile birlikte yetenekli ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen gençleri desteklemeye ve geliştirmeye başladık. Profesyonel katılımcıların ise yetkinliklerini artıracak şekilde destek oluyoruz” sözleri ile hem genç yeteneklerin hem de profesyonellerin burada birarada bulunacağını aktarmakta.

Araştırma firması Frost & Sullivan’ın verdiği bilgiye göre siber güvenlik alanında küresel olarak 1,8 milyon kişilik açık bulunuyor. Trend Micro bu konuda çalışmalarını genişletmek niyetinde. Hedef 2022’ye kadar 2 bin 500’den fazla yeni siber güvenlik profesyonelinin gelişimini desteklemek. Bu amaçla ABD, Kanada, Brezilya, Çekya ve Mısır’daki 5 merkezde yeni siber güvenlik profesyonelleri eğitilmekte. Teknik altyapısı ve siber güvenlik deneyimi olmayan kişilerin de alındığı bu merkezlerde kapsamlı bir siber güvenlik eğitimi alan profesyoneller, Trend Micro’nun dışında stratejik iş ortakları ve müşterilerde de çalışma imkanı yakalıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.