btbilgi

Gelecekte insan becerilerini genişletmenin en kolay yollarından biri, kontrol ettiği uzuvları artırmak olabilir. Daha şimdiden normal insanları daha güçlü, daha hızlı, daha çevik yapacak robotik araçlar üzerinde çalışılıyor. Ayrıca robotik uzuvlar ve cihazlar fiziksel sıkıntı çeken kişilere de destek olabilir. Bu fikirlere güzel bir örnek, robotik mühendisi Yamen Saraiji’in geliştirdiği Fusion isimli ek robotik kol projesi.

Fusion bir sırt çantası gibi sırta takılan bir çift robot kol içermekte. Çantanın tepesindeki kameralar sayesinde de, bu kollar uzaktan bir operatör tarafından idare edilebilmekte. Operatör kolları yönetmek için kameralardan aldığı stereo görüntüleri bir Oculus Rift sanal gerçeklik (VR) gözlüğünde birleştiriyor. Elindeki kumanda aksesuarları ile de kollara hareket veriyor. Kolların ucundaki robot ellerle çok çeşitli destek hareketleri yapmak mümkün.

Kolları uzaktan kullanan operatör Oculus Rift sanal gerçeklik kumanda aksesuarı üzerindeki butonlar ile robot ellere komutlar gönderebiliyor. Farklı buton kombinasyonları ile robot parmaklara fonksiyonlar verilebilmekte. Mesela robot kollarla karşıdakine veya kullanıcıya sarılmak, birini selamlamak, cep telefonunu alıp kullanıcının kulağında tutmak gibi şeyler yapılabilir. Ayrıca gerekirse kullanıcının bileklerine takılan sensörlü ek parçalar sayesinde, uzaktan müdahale gerekmeden kullanıcı kolları kendi de kontrol edebilmekte.

Tokyo’daki Keio Üniversitesi’nin Medya Tasarım Okulu’nda yardımcı profesör konumunda bulunan Saraiji, Fusion projesini birden fazla kişinin beraberce çalışarak insan yeteneklerini nasıl geliştirebileceği odaklı bir fikirden yola çıkarak hazırlamış. Saraiji’nin önceki projeleri arasında Metalimbs isimli başka bir robot kol da var. Kullanıcı bu kolu ayağı ile idare edebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.