btbilgi

Normalde masum görünen ve doğanın güzel bir parçası olan kuşlar, uçakların yakınında çok ciddi birer tehlike unsuruna dönüşebilmekte. Kuşların göç yollarına ve yaşam alanlarına müdahale etmekle asıl suçlu biz insanlarız. Fakat zaten belli bir zarar verilmiş, şimdi de kuşları uçaklardan ve havaalanlarından nasıl uzak tutabiliriz diye yöntemler arıyoruz. Bu konudaki en yeni yöntem, uçan drone araçlar ile kuş sürülerini belli alanlardan uzak tutmak üzerine.

Kuşları havaalanı bölgelerinden uzak tutmak için kullanılan geleneksel yöntemler arasında lazerler, rahatsız edici sesler, gaz sıkma, işaret fişekleri, şişme kargalar, köpekler, uzaktan kumandalı oyuncak uçaklar, pompalı tüfekler ve başka avcı kuşlar bulunmakta. Drone sistemini planlayan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (CalTech) araştırma ekibinin lideri Profesör Soon-Jo Chung, resmi kurumların raporlarına göre bu yöntemlerin hiçbirinin tam verimlilik ile çalışmadığına dikkat çekmekte. Chung çok basit olarak, kuşların fazla zeki olduklarını ifade ediyor.

Chung’un ekibi otonom araç teknolojilerinin bu sorunun çözümünde nasıl kullanılabileceğini araştırmaya başlamış. Vardıkları çözüm, kuşların sürü psikolojisinden faydalanmak ve onları istenen yöne doğru uzaklaştırmak. Bunun için de kendi kendine çalışacak bir uçan drone sistemi geliştirmişler. Drone’un hareketlerini saptayacak bir dizi de algoritma hazırlanmış. Bu algoritmalar kuş sürülerinin davranışlarını analiz etme ve ters mühendislik ile ideal uçuş rotalarını saptamaya dayanmakta. Böylece uçan dronelar sürülerin nasıl hareket edeceğini hesaplayıp, sürüyü belli bir yöne doğru çekebilecekler.

Asıl önemli olan konu, kuş sürülerinin bu yönlendirme sırasında dağılmamasını sağlamak. İlk yapılan denemelerde uçan drone tekniği işe yaramış gibi görünüyor. Araştırmacılar asıl sorunun çok büyük veya ikiye bölünmüş sürülerde ortaya çıktığını aktarıyorlar. Proje bundan sonra birden fazla drone’un beraber çalışması ve geniş sürülerin birden fazla araçla idare edilmesi gibi sorunların çözülmesine yönelecek. Projenin ayrıntıları ‘IEEE Transactions on Robotics’ jurnalindeki bilimsel makalede bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.