btbilgi

IBM’in X-Force ismi verilen siber güvenlik sistemleri test ekibi ve Threatcare araştırmacıları, yeni bir akıllı şehir güvenlik açığı bulduklarını duyurdu. Yapılan açıklamada trafik gözlemden hava durumu sensörlerine kadar çok farklı noktalardaki cihazların açıktan etkilendiği belirtilmiş. Hackerların keşfedilen tekniği kullanarak cihazları uzaktan ele geçirebileceği, sahte veri üretmekten vatandaşları paniğe sokacak operasyonlara girişmeye varacak ciddi işlemler yapabileceği aktarılmış.

Araştırmacılar Libelium, Echelon ve Battelle markalarının ürettiği akıllı şehir cihazlarında 17 değişik güvenlik açığı bulunduğunu söylüyorlar. Ekipler online sitelerden elde edebilecekleri cihaz firmware yazılımlarını indirip incelemişler. Burada şüpheli bazı açıklar farkedince markaların sattığı bazı cihazlar alınıp kapsamlı donanım testleri yapılmış. Araştırmacılar ayrıca Nesnelerin İnterneti cihazlarının özelliklerini ve günlük hayatta nerelerde kullanıldıklarını tarayabilen Shodan ve Censys gibi özelleşmiş arama motorlarına da başvurmuşlar.

Las Vegas’da düzenlenen Black Hat güvenlik konferansında verilen bilgiye göre, tüm toplanan güvenlik açığı verileri üretici firmalara önceden gönderilmiş. Üreticiler de açıkları yamamak için gerekli güncellemeleri hazırlamış ve müşterilerine yayınlamışlar. Bu markaların ürünlerini ve sistemlerini entegre eden şehir yönetimleri arasında radyasyon sensörleri kullanan bir Avrupa şehri ve trafik yönetimi için akıllı kameralar kullanan bir ABD şehri bulunduğu ifade edilmekte. Bu şehirlerin isimleri özellikle verilmemiş.

Araştırmacılar ve siber güvenlik uzmanları hem bu tür cihaz üreten şirketleri, hem de kullanan kurumları uyarmakta. Akıllı kamera ve sensör sistemlerinin IP adresi kısıtlama özelliklerinin kullanılması, şifre veya dijital anahtar ile girişlerin çok sıkı korunması, standart dışı proaktif güvenlik koruma yazılımlarının devreye alınması, dışarıdan güvenlik testleri yapabilecek beyaz hacker ekipleri veya uzman firmaların danışmanlığına başvurulması gibi önlemler özellikle şehir yönetimlerine hatırlatılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.