btbilgi

Türkiye’nin en büyük bilişim şirketlerinden KoçSistem ve yeni nesil girişimcilik platformu TechSquare’in ortaklaşa düzenlediği “Yapay Zeka Maratonu” sonuçlandı ve kazanan belli oldu. Kurum içi çalışanlara ve start-up’lara özel yapılan maraton, 1 ay boyunca KoçSistem’in şirket içinden ve dışından toplam 12 ekibin rekabetine sahne oldu. Ekipler Yapay Zeka Maratonu dahilinde finans, perakende, enerji ve otomotiv sektörlerinde maliyet optimizasyonu sağlayacak, verimliliği artıracak ve müşteri deneyimini iyileştirecek iş fikirleri sundular.

Yarışmaya katılan ekipler 1 ay boyunca mentor liderliğinde çalışarak çeşitli yenilikçi projeler geliştirdiler. Yarışmacılar ayrıca  maraton süresince atölye çalışmalarından da faydalanma fırsatı buldu. Temmuz ayında gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda, Gelişmiş Süreç Kontrol sistemlerini yapay zeka kullanarak iyileştiren “OPTIMAC” projesi birinciliği ve 20 bin TL’lik finansal ödülü kazandı. Proje sadece KoçSistem’den geliştirme desteği almakla kalmıyor, aynı zamanda TechSquare Hızlandırma Programı’na da katılacak.

KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, Yapay Zeka Maratonu hakkında “KoçSistem olarak girişimciliğin güçlenmesi ve yaygınlaşması için çalışmalarımız devam ediyor. Girişimcilerin iş fikirlerini geliştirirken ihtiyaç duydukları teknolojiyi sunmak ve girişimciler arasında iletişim köprüsü kurmak günümüzde önemli bir konu haline geldi. Türkiye gibi büyüyen ekonomilerde motor görevini üstlenen girişimcilik, istihdam ve refah artışına ivme kazandırarak büyümeyi hızlandırmakta ve bu büyümeye sürdürülebilir bir katkı sağlamaktır” şeklinde açıklama yapıyor.

Akarca ayrıca “Biz de KoçSistem olarak başta inovasyon ve girişimcilik olmak üzere ülkemizin ekonomik refahını artıracak her oluşuma destek vermekteyiz. Bu nedenle geliştirdiğimiz TechSquare platformumuz ile teknoloji alanındaki tecrübelerimizi girişimcileri desteklemek amacıyla kullanmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda kurum içerisinde inovasyonu artırmak için de bu yetkinliğimizi çeşitli projelerle hayata geçireceğiz. Yapay Zeka Maratonu bizim için girişimcilik ve inovasyon kültürünün bir araya geldiği bir proje olarak büyük önem kazanmıştır” sözleri ile bu türden yarışmaların hem KoçSistem, hem de ülkenin teknolojik gelişimi için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.