btbilgi

Intel firması veri merkezleri için yepyeni bir depolama çözümü tanıttı. Intel SSD DC P4500 kodlu ürün, dünyanın “en yoğun” sabit disk ürünü olarak lanse edilmekte. Bu iddiada pek de haksız sayılmaz. Çünkü bu diskte 30,5 santimetre uzunluğunda, 3,8 santimetre genişliğinde ve sadece 0,8 cm kalınlığında bir kutuya tam 32 TB depolama kapasitesi yerleştirilmiş durumda. Kalınca bir cetveli andıran cihaz, sunucu yerleşimi açısından yer sıkıntısı çeken merkezlere ve fiziksel optimizasyon yapan tesislere yönelik hazırlanmış.

Intel SSD DC P4500’ün içindeki depo çipleri 3D NAND mimarisi ile tasarlanmış. Her bir çipte üstüste 64 katman bellek hücresi yer almakta. Firmadan yapılan açıklamaya göre bu depolama ürünü, normal sabit disklerin ihtiyaç duyduğu hava akışının sadece yarısı kadarla yeterli miktarda soğutulabilmekte. P4500 disk şekli itibarı ile veri merkezlerindeki sunuculara çoklu şekilde takılabilecek biçimde tasarlanmış. Standart bir sunucu slotuna bu disklerden 32 tanesi monte edilebilmekte. Bu da slot başına 1 petabyte (PB) büyüklüğünde kapasite anlamına geliyor. Karşılaştırma olarak bu kapasite, 4 bin adet 256 GB depolama alanına sahip akıllı telefona denk denilebilir.

Bu SSD disklerin bir başka özelliği de, normal sabit disklerden çok daha az enerji harcıyor olmaları. 1 PB kapasitesindeki bir dizi P4500 disk, 1 PB kapasitesindeki normal sabit disklerin yüzde 10’u kadar elektriğe ihtiyaç duymakta. Aynı kapasitede normal sabit disklerin kapladığı alanın sadece yüzde 5’i kadar yer kaplıyor olmaları da cabası.

Bu türden özelleştirilmiş SSD disklerin ev bilgisayarı pazarı için üretilmediğini, dolayısı ile fiyatlandırmasını da profesyonel çözümlere göre olacağını söylemek şaşırtıcı olmayacaktır. Fakat son kullanıcılar bu türden gelişmiş depolama ürünlerinin farkını, aldıkları internet servisleri üzerinden görecekler. Daha hızlı, daha küçük ve daha az enerji harcayan sabit diskler demek, veri merkezlerinde daha yüksek performans ve daha fazla kapasite anlamına gelmekte. Intel’in P450 serisi SSD depolama çözümlerinin ilk olarak IBM, Microsoft ve Tencent gibi büyük şirketlerin bulut bazlı veri merkezlerinde kullanılmaya başlanacağı bilgisi de verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.