btbilgi

Sosyal medya devlerinden Facebook, 2018’de yaşadığı kişisel veri krizinden pek de iyi durumda kurtulamadı. 2016’dan beri yarıya inen aktif kullanıcı trafiği, aylık 4 milyar sayfa kadar büyük bir oranda düşüş ile birlikte kötü sinyaller veriyor. CNBC bu durumu pazar araştırma firması SimilarWeb’in raporuna dayanarak haber yapmış. Rapor Facebook’un zor zamanlarına işaret ederken, bir yandan da bir diğer sosyal medya ağır topu YouTube konusunda dikkat çekici bilgiler sunuyor.

Rapora bakılırsa son birkaç yıldır ABD web sitesi trafiği sıralamasında Google birinci, Facebook ikinci, YouTube üçüncü, Yahoo dördüncü ve Amazon beşinci sırada yer almaktaydı. Fakat YouTube ABD çapında en yüksek trafiğe sahip ikinci site olma ünvanını Facebook’un elinden almak üzere. Trafik sıralamasında Google uzun zamandır doğal olarak birinciliği kimseye kaptırmazken (2018 Temmuz ayında 15,28 milyar sayfa görüntüleme); eğer YouTube artmakta olan üyelikleri ve trafiği ile ikinciliğe çıkarsa, Google sadece birinci sırayı değil ilk iki sırayı komple ele geçirmiş olacak. Google’ın kendi sosyal medya platformu olan Google+ ise ne yazık ki pek fazla trafik alamamakta.

Facebook kan kaybederken YouTube bu işten karlı çıktı
Kaynak: SimilarWeb

Verilen bilgiye göre Facebook son iki yıl içinde 8,5 milyar olan aylık sayfa trafiğini 4,7 milyar sayfaya düşürmüş durumda. Aslında sosyal medya devinin mobil trafiği artmış ama web trafiğindeki ciddi düşüşü kapatacak seviyede olmadığı belirtilmekte. Facebook ve Twitter son çeyrek finansal raporlarında aktif kullanıcı ile trafikte düşüş açıklamıştı. Firmalar bu düşüşün belli bir kısmının Avrupa Birliği’nin Mayıs ayında yürürlüğe soktuğu GDPR (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) uygulamasına da bağlamakta. Fakat çeşitli medya yayınları Facebook’un büyük kullanıcı kaybının ardında kişisel veri skandallarının yattığına inanıyor.

SimilarWeb’in öngörüsel raporlar müdürü Stephen Kraus, yapıtğı açıklamada Facebook’un tek başına web sitesinin performansına takılmadığını söylüyor. Firmanın sahip olduğu WhatsApp, Messenger ve Instagram gibi farklı servisleri birarada düşünerek, tamamını bir portfolyonun parçaları gibi gördüğü aktarılmakta. Listedeki diğer lider servislerden Amazon’un da birkaç ay içinde dördüncü sıradaki Yahoo’yu trafik açısından geçerek, onun yerine oturacağı tahmini bir diğer verilen önemli bilgi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.