btbilgi

Sanat eserleri, özellikle de duvarımıza astığımız resimler evlerimizi renklendirmek için çok pratik bir çözüm. Boş duvarlardansa herkes güzel bir fotoğrafa veya tabloya bakmayı tercih eder herhalde. Bu ev dekorasyonu yöntemi çok ucuza da çıkabilir, çok pahalıya da gelebilir. Özellikle de orijinal tablolara meraklıysanız cüzdanı epey bir açmanız gerekebilmekte. Fakat teknoloji size bazı alternatifler verebiliyor. Canvia ismindeki yeni bir dijital çerçeve, orijinal eserlere ve klasiklere para veremeyecek kişilerin evlerine bu eserleri çok daha ucuza getirmeye niyetli.

Dijital çerçeveler yeni bir buluş değil. Duvarınıza asabildiğiniz çerçeveler de yeni sayılmaz ama piyasada bulabileceğiniz ürünler genelde 1.000 dolar civarında. Pahalı olmasının sebebi, aslında bir tane alarak duvarınıza bir TV ekranı asmış gibi olmanız. Canvia yeni bir ürün ve piyasadaki tüm benzerlerinden daha uygun bir fiyat ile geliyor. İlk kez bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası ile duyduğumuz bu ürün, kampanya boyunca 275 dolara sipariş edilebilmekte. Kampanya belirlenen bağış hedefini aştığı için, eğer kampanyadan faydalanamasanız bile ürünün 2019 Ocak ayından itibaren (biraz daha pahalıya) piyasada olacağını bilmek içinize su serpebilir.

Cihazın teknik özellikleri şöyle: 32 inç’lik bir dış çerçeveye sahip ama beyaz paspartünün içindeki alan 24 inç civarında. Ekranın kendisi 1080p çözünürlükte, parlama engelleyici kaplamalı bir IPS monitör. Cihazın içinde bir ARM işlemci, 2 GB bellek, 16 GB imaj depolama alanı ve kablosuz bağlantı için WiFi ile Bluetooth çipleri var. Çalışırken yaklaşık 35 watt elektrik çektiği bilgisi verilmiş.

Tüm olay teknikte bitmiyor, çünkü Canvia çok ilginç bazı becerilerle geliyor. Geliştirme ekibi dijital çerçeveye ortam ışığını saptayan sensörler koymuş. Bunların sayesinde ekrana yansıttığınız tablo çevresel ışığa göre derinlik kazanıp daha gerçekçi durabilmekte. Tasarım ekibi bu şekilde tabloların üzerindeki fırça izleri ve dokuları aynen yansıtabildiklerini söylüyor. Hatta ekranın dibine girmezseniz, uzaktan gerçeği ile bu dijital versiyonu ayırt etmenizin mümkün olmayacağı iddia edilmekte. Canvia ekranındaki görsellere çeşitli filtreler uygulamak; ruh halinize, günün saatine, evinizdeki partiye veya doğum gününe göre özel imajlar seçtirmek bile mümkün.

Canvia’nın sisteminde halen 3 bin’den fazla eser dijital ve ücretsiz şekilde kullanılmaya hazır bekliyor. Bunların arasında klasik veya modern tablolar, fotoğrafçılık eserleri ve bazı başka medya örnekleri bulunmakta. Eğer bunları istemezseniz akıllı telefon uygulaması ile kendi fotoğraf veya imajlarınızı da çerçeveye koyabilirsiniz. Premium seviyedeki eserleri kullanmak için ise, çerçevenin arka planında bir üyelik sistemi var. Yıllık 30 dolar, iki yıllık 50 dolar veya beş yıllık 120 dolar gibi üç fiyat seviyesi belirlenmiş. Bu üyelik ile tüm zamanların en iyi tablolarını ve küratörlerin seçtiği en iyi klasik/modern eserleri duvarınıza taşıyabileceksiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.