btbilgi

Giderek artan siber tehditler, yöneticilerin geniş talepleri ve ekip üyelerinin beceri eksikliği gibi pek çok etken BT uzmanlarını zorluyor. BT uzmanları bu sorunu kabul edip çözüm aramaya başlayınca, güvenlik uzmanlarının önerdiği çözümlerden birisi Yönetilen Güvenlik Hizmetleri (Managed Security Services). Bu hizmetler, kısıtlı bir güvenlik ekibine sahip olan şirketler için popüler bir alternatif haline geliyor.

Farklı ülkelerden toplam 1.600 BT uzmanıyla görüşülerek hazırlanan Trustwave araştırması için katılımcılara, neden Yönetilen Güvenlik Hizmetleri’ni kullandıkları ve eğer kullanmıyorlarsa bunu düşünüp düşünmedikleri soruldu. İlk neden olarak katılımcıların yüzde 31’i, kurum içi beceri eksikliğini telafi etmek için Yönetilen Güvenlik Hizmetleri’ni kullandığını belirtti. Kullanımı zor güvenlik teknolojilerini sistemlerine uygulayıp yönetebilmek için yararlandıklarını belirten BT uzmanları oranı yüzde 30 iken, üçüncü sırada ise yüzde 28 ile güvenlik otomasyonuna yardımcı olmaları geliyor.

Ayrıca, karmaşık tehditlere karşı şirket güvenliğini güçlendirmek için Yönetilen Güvenlik Hizmetleri’nden faydalandığını belirtenlerin oranı yüzde 27, zafiyet testi ya da saldırı sırasında savunma gibi karmaşık güvenlik görevleriyle uğraşması için kullananların oranı ise yüzde 25 olarak ortaya çıkıyor. Bu hizmetlerin bütçede tasarruf sağladığını düşünenlerin oranı yüzde 21 iken, normalde çözülemeyen güvenlik sorunlarının yarattığı zaman kaybının bu sayede önlendiğini belirtenlerin oranı da yüzde 16.

BT uzmanları için Yönetilen Güvenlik Hizmetleri çözümleri öneren Komtera Güvenlik, ileri teknolojiyle kurumsal sistemlerin geniş bir kapsamda 7×24 kontrol edilebildiğini belirtmekte. Bu hizmetler koruma, sorunu fark etme ve cevap verme gibi noktalarda BT uzmanlarının işini oldukça kolaylaştırıyor. Güvenlik sektöründe başarı için en öncelikli hedefin, riskleri iyice değerlendirip onları azaltacak çalışmalar yapmak olduğuna dikkat çekilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.