btbilgi

Çin dünyanın en kalabalık ülkesi olduğu gibi, gezegeni en çok kirleten ülke olma özelliğini de taşımakta. Her ne kadar bu durumu değiştirmek için yenilenebilir enerji konusuna çok büyük yatırımlar yapılsa bile, konu tahmin edilenden daha ciddi seviyelere varabilir. Yeni bir araştırmaya bakılırsa, Çin’in kuzey bölgelerinde yaşayanların yüzyılın sonuna doğru oluşabilecek güçlü sıcak dalgalarına maruz kalma ihtimali var. Ve bu dalgaların insanlar için ölümcül olacağı tehlikesi söz konusu.

Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) Küresel Dönüşüm Bilimi Merkezi (CGCS) araştırmacıları, ‘Nature’ jurnalinde yayımladıkları bilimsel makalede bu konuyu ele alıyorlar. Çalışma raporundaki tahminlere göre, yüzyıl sonu itibarı ile kuzey Çin dünyanın en sıcak yerlerinden biri haline gelebilir. Bu bölgede 400 milyon kişi yaşamakta ve büyük kısmı tarıma ayrılmış durumda. Burada oluşacak ölümcül yüksek ısı dalgaları, sadece bölgenin yaşamsal değerini değil tüm ülkenin besin zincirini paramparça etme etkisine sahip olabilir denilmekte.

Bloomberg’in verdiği bilgiye bakılırsa Çinlilerin gıda alışkanlıkları, her sene artan şekilde ABD vatandaşlarının beslenme alışkanlıklarına yaklaşmakta. Ülke gelişirken halkın yedikleri de değişmekte ve tüketim oranları hızla artmakta. Çin halkını beslemek için, ülkede varolan tarım alanı kişi başına 800 metrekare civarında. Fakat halkın hızla artan tüketim alışkanlıkları yüzünden bu rakam yavaş yavaş kişi başına 4 bin metrekare civarına yükselmekte. Bu da günümüzde bir ABD vatandaşını beslemek için gerekli olan tarımsal alana denk.

MIT ekibinin lideri Profesör Elfatih Eltahir ve araştırmacılar raporu hazırlarken tüm kendilerinden önce yayımlanmış küresel ısı ve çevre modellerini gözden geçirmişler. Ekip bunların üzerine kendi geniş çaplı modellemelerini ve yıllara uzayan simülasyonlarını gerçekleştirmiş. Analizler sonucunda Çin kuzey bölgelerinin yüzyıl sonunda yüksek ısı ve neme maruz kalacağı öngörülmüş. Bu ikisinin bir araya gelmesi “wet bulb temperature” (ıslak ampül ısısı) denilen bir kavram ile ölçülmekte. Bir bölgedeki WBT değeri 35 dereceye gelirse, insan bedeni terleme ile kendini soğutamaz hale geliyor ve gölgede 6 saat durmak bile ölümle sonuçlanabiliyor.

ABD Ulusal Hava Durumu Kurumu 32 derecelik WBT değeri oluşumunu “aşırı tehlikeli” şeklinde değerlendirmekte. Çin’in kuzeyinin maruz kalma ihtimali olan sıcak dalgalarının, 2070 ile 2100 tarihleri arasında 35 derecelik WBT değerinin üzerine çıkabileceğinden bahsedilmekte. İşin kötüsü, Çin havaya karbon salınımını değerlerini kontrol altına alabilse bile, bu tehlikeli WBT seviyelerine yaklaşılması veya ulaşılması mümkün olabilir. Bu seviyelerin şimdiye kadar dünya üzerinde en yüksek şekilde görüldüğü yer İran olmuş. İran’ın Bandar Mahshahr bölgesinde 2015 Haziran ayında 46 derecelik sıcaklık ve yüzde 50 nem biraraya gelerek neredyse 35 WBT değerine ulaşılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.